לתרומות לחץ כאן

מגירה עם מוקצה והיתר

שאלה:

שלום.
מגירה שיש בה חפצי מוקצה וגם כמה מאות שקלים בשטרות, אך הייתי צריך בשבת מפתח שהיה בתוך המגירה, האם מותר לפתוח את המגירה בשבת? האם מפתח פשוט כזה נקרא חשוב יותר מכמה מאות שקלים שבתוך המגירה? אם כן, מהו הציור של בסיס שיש עליו איסור והיתר שהאיסור חשוב יותר? הרי ממ"נ – אם אני צריך את ההיתר אז נחשב בסיס לדבר המותר, ואם אני לא צריך את ההיתר אני גם לא אבוא לטלטל את הבסיס הזה.
תודה

תשובה:

שלום וברכה

ודאי שזה לא נחשב דבר חשוב יותר מהכסף. החשיבות יכולה להקבע בשני אופנים, או בשווי כספי וזה פשוט, או בשווי ערכי, למשל פמוט של שבת שיש לו ערך סנטמנטלי ערכי גם מעבר לשוויו הכספי, ויש שהקלו אפילו בחלות של שבת מסיבה זו. אבל זה שבאופן מיקרי אדם זקוק למשהו דחוף זה לא מגדיר חשיבות לחפץ.

הצטרף לדיון

3 תגובות

  1. אגדיר טוב יותר מה שאמרתי: מה שהוזכר בכל הפוסקים שדבר שנצרך לו באותה שבת תמיד חשוב יותר מהמוקצה, הוא רק בדבר שמעצם מהותו זה כך, וגם אם היה שואל בערב שבת כשהניח את הדברים כך היה בדעתו, כמו החלות של שבת, ואפילו מפתח אם זה מיועד לשימוש בשבת באופן קבוע והמקום מיועד לשמירת המפתח, אבל כאשר כרגע מזדמן לי צורך במשהו זה לא ישנה את ההגדרה הכללית של הבסיס, שאם כן כמו ששאל השואל ביטלת דין בסיס לגמרי, היטיב להגדיר זאת בס' פסקי תשובות סי' רעז אות יא, עיין שם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל