ברכה על ריח מקלות קטורת

שאלה:

שלום, יש לי מקלות קטורת. רציתי לדעת האם הם טעונים ברכה, ואם אפשר להשתמש בהם בהבדלה. תודה

תשובה:

שלום וברכה

לכאורה ככל שאתה מריח רק את ריח השריפה בעצם, כלומר הקטורת, זה ריח שאין לו עיקר ולא מברכים עליו, רק אם אתה מריח את העץ עצמו, מברכים בורא עצי בשמים.

הצטרף לדיון

8 תגובות

 1. אני חושב ששם מדובר בדברים שיש להם ריח בפני עצמם רק על ידי השריפה ריחם נודף למרחוק, כך בסממני הקטורת כידוע, אנחנו משתמשים בהבדלה בסממנים ללא הבערה כמובן, אבל במקדש היו מביעירים אותם, אבל דבר שאין לו ריח כלל אלא רק לעשן, נראה שנחשב שאין לו עיקר, וצ"ע.

 2. ביררתי קצת את העניין. המוגמרות הנמכרות היום אצל הערבים (בשוק הערבי בירושלים ניתן למצא בשפע), מריחים את ריח העשן (יתכן שניתן להריח מעט ריח גם ללא הבערה). אלו הן המוגמרות הידועות מזמן חז"ל.

  איני יודע על אלו מקלות "קטרת" (לא יודע אם ראוי להשתמש בשם הזה) דבר השואל, אך כל הבשמים שאני מכיר עובדים בצורה הזאת (כלומר, יש להם ריח חלש, וכשמבעירים אותם יוצא מהם עשן המדיף ריח חזק).

 3. באופן כזה יש לברך:
  שולחן ערוך אורח חיים הלכות ברכת הפירות סימן רטז
  סעיף יב
  מברכין על המוגמר (פי' בשמים שמשימים על הגחלים להריח בהם) משיעלה קיטור עשנו קודם שיגיע לו הריח, אבל לא יברך קודם שיעלה קיטור העשן.
  סעיף יג
  המוגמר, אם הוא של עץ מברך בורא עצי בשמים; ואם של עשב, בורא עשבי בשמים; ואם של שאר מינים, בורא מיני בשמים.

 4. לקורט של לבונה קר אין ריח כלל, אך כשמחממים אותו הוא מדיף ריח, ופשוט וברור שמברכים גם על ריח העשן שהרי זה מה שמריחים במוגמרות (גם כשמניח למוגמר דבר שכן מריחים אותו מקרוב בלי לשורפו – עדיין הריח הנודף למרחוק בשרפה הוא ריח העשן).

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל