מתנות לאביונים – לחץ כאן

טריכומטים חריגים – מראות הדמים

שאלה:

שלום וברכה רציתי לברר אם ידוע לכם נושא הלכתי לגבי 'עיוורון צבעים" נפוץ שמצוי אצל אוכלוסיית הגברים כ10 אחוז מכל העולם לגבי שימוש מראות דמים כפי מה שידוע לי זה לא נקרא עיוורון אלא טריכומטים חריגים ולא חשוב כמום או חסרון ברשתית העין וכדו' אלא יש גוונים שמתפרשים להם במוח בצורה שונה ולא כהמקובל אך אולי לגבי מראות דמים זה מספיק כיוון שאסרו כל מראה אדום אשמח למקורות אם יש.
תודה רבה.

תשובה:

אינני יודע למה אתה מחפש מקורות, בודאי שאדם שלוקה בתופעה הזו אינו יכול לסמוך על עצמו במראות הדמים, ההבדל בין חום בגוון המותר לחום הנוטה לאדום, אינו ניכר לו כלל וכלל. ואכן חשוב מאוד שאדם שיש לו קושי כזה יהיה מודע לכך לפני הנישואין.

Join the Conversation

10 Comments

 1. מציאות של רואה מראות דמים סטיסטית חייבת להיות שלוקים בזה משום שאחד ל10 אנשים הוא כזה ולא מצינו אף אחד מהרבנים העושים שימוש עושה בדיקה זו
  אני חושב שכבוד הרבנים יבדקו את נושא התופעה כיוון שהסטיסטיקה מדברת אחרת ומה גם שיוצא לפי הב"ח בסימן קפג' שאדם היודע להבדיל בין ירוק לאדום מספיק בשביח לפסוק וזה מספיק ללוקי התופעה.

 2. אני חושב שאדם שלוקה בכך יודע מזה כבר בגיל צעיר ונמנע מלהורות בדמים, מה שהבאת מדברי הב"ח איני יודע למה בדיוק כוונת הדברים, אבל כל אדם שהיה פעם בבית הוראה יודע שיש מראות שמצריכים הבחנה מאוד מדוקדקת, והולכים לראות לפעמים דוקא באור יום כי במנורה זה כבר ראה אחרת וכו', כך שאין מקום להקל ראש בענין זה כלל, וזה פשוט לכל מי שהתנסה בשאלות אלו.

 3. למעשה אני מסכים עם המאמר אבל לא מבין בדיוק את כל מסקנותיו שאגב הן לא חד משמעיות. ברור לכל מורה הוראה שההבדל לפעמים הוא דק, לפעמים מדובר בנקודה קטנה שמצריכה הבחנה, לפעמים האור עצמו, סוג המנורה גורם לשינוי, כל רב מכיר את זה, כמו שאומרים זה העבודה… לכן אינני רואה צד שאדם שיש לו לקות ראייה בהבחנת הצבעים יוכל לראות דמים, בפרט שעיקר הנושא תמיד אן זה חום או אדום, וזו עיקר לקותו…

 4. אך אם הוא עושה שימוש ומבחנים וכדו' והוכח שפוסק נכון אין עליו שום עירעור אחר קריאת המאמר הנ"ל כיוון שהוא לא נחשב גם ברפואה כלקוי ראיה וכל זמן שהוכח מבחינה הלכתית שראה מאות של מראות וכו'… אין שום בעיה
  מה גם שאני מכיר מורי הוראה טובים מאד שאינם עוברים את מבחן המאבחן תופעה זו ועברו שימושים אצל מיטב הרבנים בדורנו והסברא מתקבלת שיהיו מצויים בין מורי ההוראה כיוון שזה כל כך נפוץ באוכלוסיה אחד ל10 אנשים ואף אחד לא חושב לעצמו שיש לו ליקוי זה אלא רק שהוא לא יודע צבעים כמו אישה וכו'… והוא ילמד כך הוא אומר לעצמו ואף לא אחד מן הגדולים נתן הוראה לבדוק את זה קודם השימוש.

 5. אני מסכים שמי שעבר שימוש מדוקדק טוב, והבין היטב ראה בעצמו כל מה שלימדוהו וכו', ולא נתקל בחוסר הבנה מסוג זה, אז הוא לא לקוי ראייה… אני מדבר על מי שאכן עשוי לטעות בין נוטה אדום לבין חום..

 6. אותי לא מעניין האיבחון, מעניין התוצאה, אם אתה שואל אותי, אדם שמאובחן ככזה בהכרח יטעה במראות הדמים. אמרת לי שמדובר באדם שכבר נבחן על מאות מראות שיש בהן שאלה אמיתית וענה טוב, אדם כזה יכול לענות, וכנראה האיבחון שלו שגוי…

 7. אם עברת על המאמר לעיל בעיון אני מתפלאשאתה לא מבדיל בין סוגי העיוורי צבעים מה זאת אומרת אבחון שגוי כנראה שאתם לא יודעים מהו האבחון אפשר להוריד מהאינטרנט סך הכל עיגול שבתוכו מובלט מספר מצבעים מי שהוא לוקה בתופעה האמורה בצבעים מסוימים הוא לא יראה את המספר באותה האופן גם רופה עיניים בכיר בודק רק מתוך ספר.

 8. אני רואה שלא הבנת את כוונתי: אני לא איש מקצוע ולא מעניין אותי שום הגדרות רפואיות, אותי מעניין רק דבר אחד: האיש הזה ידע להבחין היטב בין חום לנוטה לאדום, בכל מקרה, בכל תאורה, בכל גודל, בכל עדינות של הבדל דק? כן או לא? זה הנושא וזה המבחן. מעבר לכך כלום.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל