מתנות לאביונים – לחץ כאן

חיבוק ונישוק בת מאומצת

שאלה:

אני גרוש עם שני ילדים נישאתי בשנית עם גרושה עם ילדה בת שנתיים ויש לנו בת משותפת
היום הילדה של גרושתי בת 5
הילדה אוהבת אותי ומבקשת חיבוק של אבא אני נרתע כי היא לא ביתי אשתי מאוד פגועה וכועסת נורא הילדה רואה שאני מחבק ומנשק את הילדה שלי ואותה לא מה עלי לעשות בנדון
שלום בית מול יחס ומגע עם ילדה לא שלי ביולוגית

תשובה:

שלום וברכה

ראשית אני מזהה כאן קצר מיותר בתקשורת… אם אשתך תדע שמדובר בהלכה ולא במשהו שנוגע לאהבה, אז כבר אין מה לכעוס, יש מקום לשאול שאלת רב, לפלפל, אבל אין מה לכעוס כי הרי זה לא משהו אישי חלילה וכמובן. כך ששלב ראשון, חייבים להסביר בצורה ברורה וטובה, גם לאמא ואפשר למצוא את הדרך גם להסביר לילדה, כמה אתה אוהב אותה וכו' וכו', אבל הצניעות היא שלא מחבקים אחרי גיל שלוש. בשעת הדחק, אם היא אינה יודעת שהיא מאומצת, או לא ניתן עדיין לומר לה כלום, המיקל עדיין יש לו על מה לסמוך. 

מקורות:

עי’ שו”ת ציץ אליעזר (ח”ו סי’ מ פרק כא, וח”ז סי’ מד-מה) ושו”ת אגרות משה (אהע”ז ח”ד סי’ סד סע’ ב) ומדבריהם שם משמע שאם המאומץ אינו יודע כלל שהוא מאומץ יש מקום להקל בזה עכ”פ כאשר אין זה חיבוק של חיבה ממש, אולם גם לדבריהם אין היתר זה רק כאשר המאומץ אינו יודע, והיינו באופן שאימצוהו כשהיה קטן מוטל בעריסה, אך אם המאומץ יודע על כך שהוא מאומץ אין להקל בזה ואיסורו בזה הוא כשאר כל העריות שבתורה, ואף על דבריהם חלקו רוב הפוסקים עי’ ספר זכרון עקידת יצחק (לר”א בריזל זצ”ל) שנכתב על נושא האימוץ והביא שם דעת הפוסקים בזה והאריך מאד והביא שם את חתימת הדובב מישרים והקהילות יעקב והגר”ע עטיה זצ”ל שכן הלכה שאסור בהם החיבוק והנישוק כמו כל ילד זר אחר, וכן הכריעו הגרש”ז אויערבאך (פ. אברהם סופר, קובץ המעיין תשנד קובץ ד עמ’ 29 ואילך) והגרי”ש אלישיב זצ"ל (קובץ הנ”ל).

Join the Conversation

1 Comment

  1. אולי אפשר גם לייעץ שישתדל לא לנשק ולחבק את הבת הביולוגי מול העיניים של המאומצת.
    אלא לעשות זאת באופנים שלא יעורר קנאה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל