תרומות – לחץ כאן

תשלום ועד הבית בשמיטה

שאלה:

לכת"ר שלום וברכה ,

ב"ה אנחנו מתגוררים בבניין קומות משותף ,ומתבקשים בימים הקרובים להכין תשלומי ועד הבית לשנת 2021 למניינם ..
אני נוהג לתת צ'קים דחויים לכל חודש וכך לשלם את תשלומי ועד הבית .
בעז"ה השנה הבאה עלינו לטובה תהיה שנת שמיטה וככל הנראה יבצעו עבודות שונות כגון גיזום ,השקיה אולי אף דישון וכיוצ"ב בשטח הציבורי של הבניין .
כאשר אני מוסר את הצ'קים לשנה הבאה – יהיו כמה חודשים שכבר בתוך שנת השמיטה .
האם ניתן בחודש אלול השנה להפקיר את חלקנו בשטח הציבורי ואם כן כיצד לעשות זאת הלכה למעשה ?
או האם עדיף לשלם צ'קים דחויים עד כניסת שנת השמיטה ומשם והלאה לתת צ'קים מתחילת שנת השמיטה עד דצמבר 2021 וכן עד סוף שנת תשפ"ב ולהתנות שהכסף שאנחנו נותנים בתוך שנת השמיטה יהיה להוצאות חשמל ונקיון וכו' ולא לתחזוקת הגינה ?
במידה והתשובה שאפשר להתנות שהכסף לחשמל וכו' -מי שיאסוף את הצ'קים זה נציג של חברת תחזוקה חיצונית לכן השאלה האם די שנאמר לנציג ועד הבית את ההתניה ולאו דווקא למי שאסף את הצ'קים ?
( בתקווה שהוא יתייחס ויבין מה אני רוצה )

תודה על פועלכם לזיכוי הרבים
ויה"ר שתמשיכו להגדיל תורה ולהאדירה מתוך שפע ובריאות ושמחה בכל מכל

תשובה:

שלום וברכה

יש להפקיר את חלקך ברכוש המשותף בפני שלושה מאוהביך לפני שנת השמיטה, הפקר זה יחול רק לשנה זו, ומלבד זאת שלח מייל לחברת בתחזוקה, בה תכתוב: הואיל ועל פי דת ישראל אסור לטפח את הגינה בשנת השמיטה [תאריך פלוני עד פלוני] והואיל ואינני יודע מה אתם מתכוונים לבצע בשנה זו בגינה המשותפת, אני מצרף את תשלום ועד הבית המוטל עלי תוך התנייה שמבחינתי הוא אמור כולו לשמש לשאר הוצאות הרכוש המשותף שאינן נוגעות לגינה. מבחינתך זה מספיק.

מקורות:

אדם שגר בבנין משותף עם שכנים שאינם שומרי תורה ומצוות ורוצים לעבוד בגינה בשנת השמיטה עי' שו"ת משנת יוסף ח"א סי' מב שכתב שאם עושים של מלאכות דאורייתא, עליו להפקיר את חלקו רק לשנת השמיטה [עי' טור או"ח סי' רמז שכתב לגבי שביתת בהמתו, שניתן להפקיר רק לשבת]. אולם אם הם עושים מלאכות דרבנן אינו צריך להפקיר משום שהגדר הוא בדרבנן הוא שהאיש עצמו אסור לו לעבוד. וראה בשו"ת מנחת שלמה סי' נא. וראה עוד בילקוט יוסף מצוות התלויות בארץ עמוד קלה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל