לתרומות לחץ כאן

בורסה בערב שבת

שאלה:

שלום רב,
אני סוחר בבורסה (של ארה"ב) קונה ומוכר מניות ורציתי לשאול אם מותר לעשות פעולות של קנייה ומכירה בערב שבת אחרי חצות יום? ואם מותר עד מתי מותר ?
ויש אופציה כזו בבורסה לסוחרים לשים פקודה שכאשר המנייה תגיע למחיר מסוים אז הפקודה תתקיים והמנייה תקנה או תמכר (קוראים לזה למשל LMT)
עכשיו רציתי לשאול אם מותר לי להשאיר פקודות כאלה הרבה לפני שבת או בערב שבת ויתכן והמנייה תגיע לשערים שקבעתי וזה יקנהיימכר לי אוטומטית בשבת?

תודה רבה וחג חנוכה שמח !

תשובה:

שלום וברכה

ככל שמדובר בפעולה אוטומטית ממוחשבת, אין כל בעיה, אין שליחות למחשב הזה, וזה נחשב שהכל בוצע לפני שבת. אבל אם מדובר בברוקר גוי שנמצא שם ומבצע עבורך פעולות, זו כבר בעיה, ויש להשתדל לא לעשות זאת בזמן שסביר שתעשה עבורך פעולה בשבת.

לענין עשיית מלאכה בערב שבת לאחר חצות היום נחלקו הדעות, יש אומרים שמה שאמרו שהעושה מלאכה בערב שבת מהמנחה ולמעלה כוונת הדברים לזמן מנחה גדולה, ויש שאמרו שהכוונה היא לזמן מנחה קטנה – שעתיים וחצי זמניות לפני הלילה. והמיקל לעשות מלאכה עד זמן מנחה קטנה לא הפסיד את הברכה.

כמו כן, איסור זה אמור רק כשעושה מלאכה בדרך קבע, ולא באופן חד פעמי כשיש לחץ של עבודה.

בהצלחה רבה מאוד.

מקורות:

מקור דין זה שלא לעשות מלאכה מהמנחה ולמעלה הוא במסכת פסחים דף נ ע"ב, ונחלקו הדעות בביאורו: המרדכי שם כתב שהכוונה היא מזמן מנחה גדולה – חצי שעה לאחר חצות היום, וכ"כ הטור בסי' רנא, אולם, רש"י שם כתב שהזמן הוא ממנחה קטנה, ואף שהמהרש"א והמהרש"ל כתבו שטעות סופר היא ברש"י, בשו"ע שם סעי' א הביא את שתי הדעות ולא הכריע, ובמגן אברהם והגר"א שם הוכיחו כדעת המקילים, וכן פסקו להלכה בשו"ע הרב ומשנה ברורה שם. על כך שהאיסור הוא רק כשעושה מלאכת קבע ולא באופן אקראי ראה ביאור הלכה שם.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל