פדיון כפרות עכשיו

לברך פעמיים על נר חנוכה?

שאלה:

שלום.
אם אני מדליק חנוכיה בברכה שלא בביתי, ולאחר מכן אני מדליק חנוכיה בביתי, אני עושה זאת שוב בברכה? ואם כן, מה לגבי ברכת שהחיינו בלילה הראשון? אני אומר אותה פעמיים?

תשובה:

לא הבנתי אותך, אם במקום הראשון אתה רשאי להדליק חנוכיה ולקיים בה את המצוה, הרי כבר יצאת ואין לך חובה להדליק אחר כך שוב [אינני זוכר את כל הפרטים שדנו בזה נראה לפני כמה ימים בינינו], ואם אתה לא יכול לצאת שם ידי חובה, אתה מדליק בברכה רק בביתך, אלא אם כן אתה שליח של מישהו אחר, שאז אתה יכול להדליק בביתו בברכה עבורו, ובביתך כשתדליק תברך רק ברכת להדליק נר חנוכה ולא שתי הברכות הנוספות שזה כבר יצאת במקום הראשון [אלא אם כן יש לך שם בני בית היוצאים ידי חובה בברכותיך, שאז אתה רשאי לברך שוב עבורם].

חנוכה שמח.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. בפעם הראשונה אני מדליק בבית אמי ובפעם השניה אני אני מדליק בביתי (או להפך), לפי מה שאני מבין זה בסדר שאברך פעמיים. אבל עוד שאלה, האם עדיף שאמא שלי בעלת הבית תברך ותדליק כדי לצאת ידי חובה או שזה בסדר שאדליק בעבורה? ככה אנחנו נוהגים פשוט רוב השנים ולא התעמקנו בהלכה בנושא זה עד היום.
    ואמרת שאולי יצאתי ידי חובה במקום הראשון אבל הרי אני לא יכול לצאת ידיי חובה אם הדלקתי במקום שאני לא ישן בו אלא בביתי שבו אני ישן, אשמח להסבר.

  2. אם אתה כלל לא גר שם, גם לא בשבת [אני פשוט לא זוכר אם זה אתה ש… יש כאן הרבה שואלים] ואין צד שאתה יוצא שם, אתה יכול לברך עבורה אם זה עושה לה יותר טוב על הלב, לגבי לברך בבית, הסברתי שרק להדליק, ושאר ברכות רק אם יש לך שם בני בית שזקוקים לכך.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל