אכילה גסה בבשר וחלב

שאלה:

לפני כמה ימים הגאון הגדול רבי יצחק זילברשטיין שליט"א סיפר בשיעורו שאברך אחד שאל אותו שאלה בהלכה, וכך הוא מספר:
לצערי אני כבר שנים ע"ג שנים חוזר מהכולל מימי יום ביומו בשעה 1:15 ועד ואשתי אף פעם לא הכינה לי את האוכל בזמן, אני תמיד ממתין עד השעה 2:30 3:00, ולבנתיים בטני מקרקרת מרעב…
יום אחד כאשר יצאתי מהכולל הרגשתי שאני מאד מאד רעב, ועלה בלבי רעיון לאכול במסעדה בשרית וכך להשקיט את רעבוני.
ואכן כך עשיתי, הזמנתי בשרים טעימים מכל מיני סוגים וכך הגעתי הביתה שבע. רק פתחתי את דלת הבית, והנה אשתי מבשרת לי שהיום מחכה לי הפתעה… היא הכינה בלינ'ס חלבי טעים במיוחד…
אבל היתה לי בעיה כי לא יכולתי לאכול כעת מאכל חלבי, שכן עלי להמתין שש שעות מאכילת הבשר. ומצד שני אם אני יגיד לה שכבר אכלתי במסעדה היא בטוח תיפגע, והשלום בית שלנו יהרס.
בתחילה הרב אמר לו לשקר לה שהיה פדיון הבן בכולל ונתנו שם לאכול, אז אכל. אבל האברך אמר לרב: אשתי חריפה מידי והיא תלך ותברר אם דברתי אמת ואם אכן כך היה. כך שעיצה זו אינה כ"כ מעשית.
הרב אמר לו: אתה תאכל הרבה הרבה לחם (שבע שמונה פרוסות בערך) וכך תשבע עד מאד, ואז תוכל לאכול מהמאכל החלבי. ואין בכך איסור כי אכילה גסה לא שמיה אכילה, עד כאן תורף דברי הרב שליט"א.

והנה כאשר הצעתי את הדברים לפני כמה תלמידי חכמים, הקשו על זה, שמה הגיון יש בהיתר זה ? הרי הטעמים שצריך להמתין בין בשר לחלב, זה או משום בשר בין שיניו, או משום שהשומן מושך טעם עד שש שעות (רש"י ורמב"ם) וא"כ טעמים אלו שייכים גם באופן זה שאוכל אכילה גסה.
נשמח לקבל תשובה ברורה והסבר לדברים
תודה רבה לרב הגאון שליט"א

תשובה:

לא הבנתי את שאלתך, הרעיון הוא שכיון שיש בשר בין שיניו, ממילא עכשיו שהוא אוכל את החלב הוא בעצם אוכל יחד איתו בשר – אותו בשר שבין השיניים, ונמצא שהוא אוכל יחד בשר בחלב. אבל זה הרי אכילה גסה ואין בה איסור… זה תורף דברי הרב. אף שדבריו מן הסתם היו יותר לפלפולא, מאוד קשה להגדיר מה זו אכילה גסה, גם עצם הדבר הוא חידוש, שכן אכילה גסה היא איסור דרבנן ומי יקבע שמותר לעבור עליו בגלל הסיבה הזו, אבל זו סברא מענינת, תרי דרבנן משום שלום בית..

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. החשש הוא, שמא יש בשר בין השיניים או שומניות בחיך, ואז עכשיו כשאתה אוכל חלב אתה בעצם אוכל בשר וחלב יחד. אבל אם החלב שאתה אוכל עכשיו אין לו דין של אכילה בכלל, אז מה הבעיה?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל