פדיון כפרות עכשיו

בעלות על בית כנסת חדש

שאלה:

שלום רב
בשכונה חדשה ששני אנשים לקחו ע"ש הלוואה כדאי שנוכל לבנות ביה"כ ועכשיו כל הציבוא משלם הו"ק לכיסוי ההצאות למי יש כח ההחלטה האם הולכים אחר דעת רוב הציבור או שהמייסדים יכולים לטעון זה ביה"כ שלנו וההו"ק זה דמי חבר ומי שרוצה אחרת שיעזוב?

תשובה:

שלום וברכה

ככל שכל הציבור משלם את ההלוואה שלקחו ודאי זה אינו בית כנסת פרטי שלהם, אמנם הגיוני שכאשר מקימים בית כנסת בעל אופי מסויים ודרך מסויימת, כל אדם שמבקש להצטרף זה על דעת החברים הקיימים ועל דעת רוח המקום, אין אפשרות להצטרף לבית הכנסת ואחר כך לערוך הפיכה מבפנים ולשנות את אופיו. אני כותב מאוד כללי, זה נושא מורכב שתמיד צריך להיות נדון לגופו. לא תמיד האופי נקבע מראש, לפעמים מדובר בקרקע שכבר יועדה בלאו הכי לבית כנסת מקומי, ועוד נושאים שצריכים לידון בצורה יותר פרטנית.

בהצלחה רבה והעיקר להמנע מכל מריבה ומחלוקת, כל דיון יכול להיות בפני הרב בכבוד ובנעימות.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה על התגובה,
    נשמח אם אפשר לברר עוד שתי נקודות.
    עיקר השאלה הוא האם הם יכולים לטעון שהיות שההלוואה שלהם זה רכושם ומה שהציבור משלם הו"ק זה לא שהציבור משלם הלואתם אלא כמו דמי חבר שמשלמים למקום שמשתמשים בו אבל הם נשארים הבעלים?

    ועוד שאלה קטנה האם יש התייחסות הלכתי למקום שרוב הציבור רוצים דבר אחד והגבאים (שלקחו הלוואה ע"ש, אמנם לא נבחרו ע"י הציבור) רוצים אחרת?

    לא מדובר חלילה במריבה אלא נטו בירור הלכתי לדעת מה ההלכה מורה.

  2. הגבאים שהלוו לבית כנסת וגובים את ההלוואה מהו"ק אינם בעלים על הבית כנסת, הם גבאים בלבד, ויש להם כוח להחליט דברים מסוימים אבל אין להם לעשות דברים שבניגוד הציבור הבית כנסת לא שייך להם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל