שירות לאומי – מה הבעיה?

שאלה:

שלום רב!
רציתי לשאול האם זה טוב שאישה עושה שירות לאומי או שיש עם זה בעיה ועדיף שלא תעשה?

תשובה:

שלום וברכה

רוב ככל גדולי ישראל אסרו את ההשתתפות בשירות לאומי מכל וכל, בהם מרן החזון איש וכל גדולי זמנו, וראו בזה פירצה חמורה ואפילו עקירת חומות הדת, ואסביר. הרי בעצם כל אחד שואל את עצמו מה הבעיה… השירות הלאומי אינו בצבא, אלא בכל מקום אזרחי כמו בית ספר או בית חולים וכדומה, מקומות שמותר לאשה לעבוד בהם ככל שמדובר בעודה אזרחית ולא בשירות לאומי, כך שמה בעצם ההבדל. גדולי ישראל ראו בעצם השלטון של הצבא על בנות צעירות, משהו שהוא עקירת הדת, שלטון גברי מחייב על אשה, ובפרט שמדובר בגברים שאינם דתיים, נוגד את כללי הצניעות.

שליטה של הצבא על אורחות חייה של נערה זה דבר שלילי שעלול לגרום לבעיות צניעות וכדומה. ומשום כך כל הבנות החרדיות מקבלות פטור מלא משירות ולא הולכות לשירות לאומי. התרומה של נערה בישראל לעם ישראל, הוא בהיותה בעזרת ה' בעתיד אם מסורה בישראל המגדלת ילדים לתורה ויראת שמים ותומכת בבעלה בלימוד התורה. האם היא עקרת הבית והיא עמוד השדרה של הפנימיות הרגש והרוח בעם היהודי. בזכות נשים צדקניות נגאלו אבותינו ממצרים ובזכותן עתידים להגאל!

שבת שלום ומבורך.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לרב שלום כל מה שכתב הרב נכון לצבא ואסור לבת להתגייס .שירות לאומי זה התנדבות לאחר שבת מוציא פטור מהצבא והיא יכולה להפסיק אותו בכל רגע שתרצה .ולא שונה מכל מעבודה ששם גם צריך לעבוד במקום ראוי

  2. גדולי ישראל בזמנו, החזון איש הרב נגיס הרב מטשיבין ולאחריהם מרן הקהילות יעקב ועוד ראו גם בפעילות התנדבותית כזו יהרג ואל יעבור, משום שכל הרעיון של שהירות הלאומי הוא סתירה לערכי הצניעות, הרעיון כביכול גם אשה אמורה להתגייס רק זה לא מתאים לאופיה הדתי ולכן היא חייבת לתרום באופן אחר, זה דבר שגורם שינוי בכל התפיסה היהודית מה שחששו שמוביל לעיוות חשיבה המביא לדרדור רוחני. גם מה שכתבתי קודם נכון גם בהתנדבות, נניח שהיא יכולה לעזוב, אבל כל עוד אינה עוזבת, כי היא לא רוצה לעזוב, היא מוכרחת לכללים ולשלטון של בני אדם שאינן משלנו עליה. על כן הגר"מ אליהו זצ"ל הראשון לציון והרב הראשי ועוד רבים מרבני הציונות הדתית התנגדו לכך בכל תוקף.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל