מתווכים שלקחו תיווך כפול מהקונה ללא ידיעת המוכר

שאלה:

המקרה הוא, שהמתווך של המוכר אמר למוכר שסכום המכירה הנכתב בחוזה הוא מחיר כולל תיווך ועו"ד. והמתווך של הקונה אמר לקונה שסכום המכירה הוא לא כולל תיווך ועו"ד ועל כן הקונה שילם בנוסף לסכום בחוזה עוד תיווך למתווך שלו. כעת תובע הקונה את ההפרש בין סכום המכירה האמיתי לבין הסכום המצוין בחוזה. יש לציין ששני המתווכים ידעו מהרמאות על הקונה ועל המוכר.

תשובה:

שלום וברכה,

לא הבנתי היכן אתה רואה רמאות, או שאני לא הבנתי את השאלה.

לפי הצגת השאלה המתווך של המוכר קבע איתו שהמחיר של הדירה יהיה מליון ש"ח. ומהמליון ש"ח יקבל המתווך שני אחוז – המתווך של המוכר מקבל שכר מהמוכר על הפעולה שמכר לו את הדירה.

המתווך של הקונה [ואפילו שזה אותו מתווך] קובע עם הקונה שהמחיר של הדירה מליון ש"ח ובנוסף יצטרך לשלם למתווך של הקונה שני אחוז על העסקה – המתווך של הקונה מקבל שכר מהקונה על הפעולה שעשה עבורו. 

אם הדברים היו כפי שהבנתי אין כאן רמאות והכל ביושר כל מתווך מקבל שכר מהצד שלו.

בהצלחה.

נ.ב. אם השאלה שונה תנסח אותה שוב.

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. המתווך של המוכר אמר למוכר שמחיר הדירה האמיתי הוא לא מליון ש"ח אלא 950 + 50 עמלה שהקונה (ולא המוכר) משלם לשני מתווכים יחד (25+25). אם כן יוצא שהקונה
  המוכר טוען: אילו ידעתי שאמרו לקונה שמחיר הדירה הוא מליון – לא הייתי מוכן לרדת ל950.
  הקונה טוען: הסכמתי לשלם מליון +תיווך מכיון שחשבתי שמחיר הדירה הוא מליון אילו ידעתי שמחיר הדירה הינו 950 לא הייתי מסכים לשלם גם 50 נוספים (מה950) כתיווך ללא ידיעתי וגם דמי תיווך נוספים בנוסף. כלומר המתווך של הקונה נידב אותו לשלם דמי תיווך כפולים ללא ידיעתו.
  עוד נקודה לציון היא, שהמוכר לא אמור לשלם תיווך אלא רק הקונה.

 2. במקרה שהמתווך לא מקבל שכר מהמוכר, ואמר למוכר שהמחיר 950, ולקונה אמר שהמחיר מיליון, המיליון שהתקבל עבור הדירה שייך למוכר בלבד. והמתווך לא יוכל לקחת 50 מתוך המליון. והקונה יצטרך לשלם למתווך את שכרו – דמי תיווך שהותנה. נמצא שהקונה צריך לשלם מיליון למוכר + דמי תיווך. המוכר והקונה יכולים להתפשר במחיר של הדירה ואם המוכר יעשה לו הנחה של 50 או 25 ההנחה של הקונה ולא של המתווך.

  נימוקים: המתווך שהציע לקונה שהמחיר מיליון הרי שכל המיליון שייך למוכר כיון שזה תמורה שהתקבלה עבור הדירה. מלבד זאת חייב הקונה לשלם דמי תיווך. ולא יכול לקחת דמי תיווך מהמוכר כיון שהמיליון הוא תמורת הדירה ולא דמי תיווך. ואם המוכר והקונה מתפשרים על מחיר אחר זה לא קשור למתווך.

 3. כלומר לפי דבריכם על המתווך של הקונה להחזיר את ה50 אלף שקיבל לקונה או לתת אותם למוכר אבל לא להתחלק בשלל שני המתווכים.
  טוען המתווך של הקונה אני נתתי את כל המליון למוכר והחתמתי אותו שקיבל אותם (למרות שבעצם נעשה בזה רמאות כיון שלא גילה למוכר שהקונה נתן את הכסף הזה כתמורה לדירה), ושניה אחר כך הוא נתן אותם למתווך השני (של המוכר) ומכחיש שהם אצלו (לא ניתן להוכחה), האם ניתן לחייב את המתווך של הקונה להיות אחראי ל50 אלף הללו? היות והוא זה שקיבל אותם והעביר אותם ברמאות לצד השני.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל