טעות בתשלום המשכורת

שאלה:

שלום וברכה,
אני שואל בשביל אחי,
הוא קיבל בעבודה שלו תוספת של 500 ש"ח במשכורת בטעות, הוא דיבר עם המזכירה של סמנכ"ל הכספים והיא אמרה לו שבחודש הבא היא תקזז לו בפועל היא לא עשתה את זה והוא דיבר עם הסמנכ"ל כספים על הסכום הזה והסמנכ"ל אמר לו שזה מגיע לו והוא לא צריך להחזיר בכלל, אחי טוען שהוא ודאי טועה והכסף לא באמת מגיע לו אני לא כ"כ נכנס לטענות שלהם אני רוצה לדעת שעל הצד שהסמנכ"ל באמת טעה למרות שאחי הסביר לו את מה שהוא חושב אז השאלה היא מה הוא אמור לעשות? להמשיך להתעקש עם הסמנכ"ל ז"א לנסוע עד אליו לקבוע פגישה וכו' שזה יראה מאוד משונה כי הוא מבחינתו אמר לו שהוא לא חייב כי אחי מאוד חושש מגזל או שברגע שהוא החליט שאחי לא חייב אז הוא פטור אני מדגיש שאחי בטוח שאם הוא באמת היה שומע אותו בפגישה רצינית פנים מול פנים הוא היה מודה לו(אגב מדובר בסכום של 500 ש"ח)

תשובה:

שלום וברכה,

הסמנכ"ל אחראי על ענייני הכספים ואם הוא אמר בצורה וודאית שהכל תקין ואין טעות, העובד לא חייב להתעקש ולהשיב את הכסף. ואפילו שהעובד בטוח שזה טעות אינו חייב להשיב.

בהצלחה.

מקורות:

שולחן ערוך חושן משפט הלכות טוען ונטען סימן עה סעיף יא: "אמר ליה חייב אני לך מנה, לא והלה אומר ודאי לי שאינך חייב לי כלום, פטור, לב אף על פי שיודע בודאי שהוא חייב, דהוי כאילו מחל לו".

בשטלחן ערוך מבואר שאם החייב רוצה להחזיר והמלווה אומר בצורה ברורה שאינו חייב- פטור הלווה והרי זה מחילה. ובמקרה הנ"ל שהודיע לסמנכ"ל והסמנכ"ל ענה בצורה החלטית שזה מגיע לו, אין צורך לחשוש מאחר וניתן לתלות שיש כאן מחילה או שמגיע לו תוספת על מהעבר וכדו'. 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל