תרומות – לחץ כאן

שידוך לפני גט

שאלה:

שלום הרב, יש לי חברה שמתגרשת וכבר בתהליכים הסופיים. בעלי ואני רוצים להכיר לה מישהו גרוש. היא רוצה רק לדבר איתו בלי לצאת עדיין. האם מותר לנו לתת לו את המספר שלה או שהיא קודם צריכה גט?

תשובה:

שלום וברכה

המקרה כואב ומצער, אבל אין ליצור שום קשר כזה לפני קבלת הגט.

בשורות טובות.

המקום היחיד שאנו מוצאים שמותר לאישה להפגש למרות שהיא עדיין אסורה להינשא הוא לגבי איסור הבחנה (איסור לאשה להתחתן עד צ"ב יום מיום גירושיה). וכתוב בגמרא שגם להתארס אסור לה, וכך נפסק בשו"ע (אבה"ע סי' יג סעי' א'). אולם הוסיף הרמ"א שלהשתדך מותר לה. (כמובן, ללא יחוד וכד'). כלומר, מאחר שהאיסור הוא רק מדרבנן וגם זמני (מסתיים בתוך שלשה חודשים) התירו לה להשתדך ומן הסתם גם להפגש לצרכי נישואין. וגם זה בהסתייגות, ראה בבית יוסף שם שהביא בשם כמה פוסקים שלמרות שאין איסור להשתדך, במקרים הנ"ל, צריכים להשביע את המשתדך שלא יכנס לביתה כשהיא לבדה, כדי להימנע מתקלה. הרמ"א אמנם לא הביא את הדין הזה, ראה בשו"ת שבות יעקב (ח"א סי' צו). ואין כאן המקום להאריך.

 

אולם במקרה שלך, שהאיסור הוא איסור דאורייתא, של אשת איש, אין כל מקום להתיר להפגש עם בחורים זרים. אני מבין ששאלתך היא כרגע רק לנהל שיחות, אבל בהחלט עדיף להנמע גם מזה, בפרט שבעז"ה בשבוע הבא את מקבל את הגט.

 

אכן, לפי העולה כאן, אין לך מניעה מיד לאחר הגט להיפגש עם בחורים למטרת נישואין למרות שאסור לך להינשא עד לאחר שלשה חודשים מיום מתן הגט.

 

הרבה הצלחה

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל