תפילין ספרדיות לאשכנזי

שאלה:

שלום רב.
אני ילד בן 15 בעל תשובה. אבי לא שומר תורה ומצוות אבל אמי חזרה בתשובה ואני בעקבותיה (הורגלתי לכך מגיל קטן שאימי חזרה בתשובה). אני נחשב אדם דתי, ובעיקרון ע"פ עדות אני נכלל בעדה האשכנזית, אבל כאשר אני גדלתי הורגלתי להתפלל בבית כנסת ספרדי וכנראה גם לנהוג כמו הספרדים (לא שאני זוכר). בבר מצווה התפללתי נוסח ספרדי ויש לי תפילין ספרדיות. לאחר מעט זמן מהבר מצווה התחלתי להתפלל נוסח ספרד ולנהוג כמנהג האשכנזים ואינני יודע מה עליי לעשות עם התפילין (אני לא יודע אם אימי במצב כלכלי מתאים לקנות לי תפילין). שאלתי היא האם בדיעבד או אפילו לכתחילה יכול אדם אשכנזי לצאת בתפילין ספרדיות? האם יש משהו בכך ש'אין לי מנהג אב' כדי להתיר לי להניח תפילין ספרדיות?
תודה מראש.

תשובה:

שלום ידידי, התרגשתי משאלתך המיוחדת, ומעמידתך האיתנה על עקרונותיך, להיות דבוק באבינו שבשמים, זה נפלא!

מי שלא מצויות בידו תפילין הכתובות לפי מסורת אבותיו רשאי להניח תפילין הכתובות לפי מסורת אחרת בין אשכנזי בין ספרדי, לפי שכל הכתבים כולם מרועה אחד ניתנו ואלו ואלו דברי אלוקים חיים. אולם, לכתחילה ודאי ראוי לכל אדם לקנות תפילין לפי מסורת אבותיו, ואם פעם יהיה לך כסף – תחליף.

מקורות:

על כך שכל סוגי הכתב כשרים בתפילין, ראה שו”ת מהרש”ם ח”ב סי’ קב, שו”ת ברית יעקב יו”ד סי’ סז, ס’ לדוד אמת לחיד”א סי’ יג, ושו”ת השיב משה יו”ד סי’ נא. אמנם, בשערי תשובה בסי’ לו הביא שהמהר”ם חביב הח מיר בזה, אולם, כל הפוסקים חלקו עליו בזה, ויש אומרים שדבריו אמורים לענין קהילות שנהגו לכתוב את האות נ’ כמו ג’, ובזה אסר, ודבר זה אינו מצוי בזמנינו.

יש שפקפקו בהיתר זה לענין כתב האר”י שכותבים את הי’ שעל הצד”י הפוכה [ראה חזון איש סי’ ט ס”ק ו], אולם, להלכה הסכימו רוב הפוסקים שאף זה כשר, ראה שו”ת השיב משה שם, ס’ אמרי שפר כלל ה’ בשם גדולי וחכמי ירושלים, שו”ת מנחת יצחק ח”ד סי’ מז, שו”ת שבט הלוי ח”י סי’ ז, שו”ת יביע אומר ח”ט סי’ קח, וס’ הליכות שלמה פ”ד אות כב. ויש שהעידו שהחזון איש חזר בו מחומרא זו כמבואר בשו”ת מנחת יצחק שם.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל