תשמישי קדושה

שאלה:

לכבוד הרב, האם לסטנדר יש דין תשמיש קדושה? אם כן זה אומר שאסור לעשות בו שימוש חולין כמו לשים עליו כובע? אם מותר מה הדין תשמיש מבוזה יותר כמו לתפס עליו להגיע למדף גבוה וכדומה?

תשובה:

שלום וברכה

כיון שלכתחילה משתמשים בו על דעת שישמש גם לחולין, אין בו קדושה ומותר להשתמש בו לכל מה שרוצים. ענין זה נקרא בפוסקים "לב בית דין מתנה עליו".

הצטרף לדיון

6 תגובות

  1. לכבוד הרב, תודה רבה על התשובה, עכשיו ראיתי בסימן קנד סעיף ח שהמשנה ברורה כותב לזה כמה תנאים, א- שלא יהיה תשמיש מגונה שלזה לא מועיל תנאי ואפילו תנאי מפורש בפה, ב- שיהיה זה מנהג עלמא לעשות זאת ואם לא אז אי אפשר לומר שלב בית דין מתנה, ג- לב בית דין מתנה נאמר דוקא בתשמישי קדושה של ציבור אבל לא של יחיד. לכאורה לפי התנאי הראשון והשני לא שייך לתפס על סטנדר אפילו של צבור ולתנאי השלישי צריך שיתנה בפירוש אם זה סטנדר שלו פרטי וגם זה יעזור רק בשביל להניח עליו חפצי חול אבל לא משהו מגונה. (ועוד שסיים שראוי כלל לא לסמוך על לב בית דין מתנה אך מ"מ לעיקר הדין אני שואל). האם הרב התכוון לשיטה החולקת על כך או שלא הבנתי הדברים נכון? (במקרה שכך הדברים למשנ"ב- לגבי ארון קודש כתב שצריך תנאי בשעת עשיתו, אם כן בסטנדר שאני קונה מועיל בשעת קנייתו?

  2. ועוד שאלה אחת ברשות הרב, כשהמשנ"ב כותב שצריך מנהג עלמא הכוונה מנהג עלמא לעניין אותו תשמיש או מנהג עלמא לעניין החפץ, נ" מ למשל אם יש מנהג עלמא להניח ספרי קודש על הבימה למרות שמיוחדת לספר תורה וזה תשמיש פחות מקודש, ואדם יבוא להניח כובע או שמנהג להניח כובע כי קשה להזהר אך ירצה אדם להניח חפץ חול אחר שלא קשה להזהר בו

  3. מה שכתב ששל יחיד אסור, הכוונה משום שטעמו שם רק שאי אפשר להזהר בזה, כלומר מדובר בדבר שיעודו הוא רק לקודש, ואעפ"כ חותר כי אי אפשר להזהר ולב בדית דין מתנה וזה לא שייך ביחיד, אבל אם באמת מנהגו להשתמש גם לחול ודאי מותר גם בשל יחיד.

  4. לכבוד הרב, בדרך אגב, מה שכתוב בשו"ע לגבי דין תנאי לבתי כנסיות שמועיל רק בחורבנן ובחו" ל זה נכון גם לבתי מדרשיות? שיצא שלדעת השו"ע יהיה אסור גם בבתי מדרשיות היום לשתות ולאכול אם לא מדוחק?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל