גמר מלאכה לחיוב מעשרות בעשיית יין

שאלה:

שלום כבוד הרב, ברשותכם שתי שאלות לגבי עישור יין:
א. עשיתי לדוגמה יין מ-100 קילו ענבים בתאוריה אפשר מקסימום לקבל 75 ליטר בפועל לאחר סחיטה קיבלתי 55 ליטר יין השאלה שלי: האם אני יכול להפריש מהיין כאילו קיבלתי 75 ליטר ,ולפתור את כל מה שבלוע בגפת ואז להשתמש בגפת ליין שני או לזיקוק בלי לעשר שוב?
ב. לא הצלחתי למצוא תשובה לשאלה א' , לכן עשיתי יין שני מהגפת שעדיין לא מעושרת, וכרגע יש לי מיכל של 120 ליטר מעורבב גפת,ויין שני אני רוצה להכניס את כל התערובת לסיר ולזקק, השאלה שלי אם אפשר לעשר לפני הזיקוק דהיינו שאני יקח יותר ממאית מהתערובת ויעשר? או שאני צריך לחשב כמה נוזלים יש ואז לעשר
*עדיין גם לא עישרתי את ה-55 יין נקי אולי משם אני יקח כמות יותר גדולה ויפתור גם את היין שני
אשמח לתשובות

תשובה:

שלום וברכה

לפני סינון שאריות הענבים עדיין לא היה גמר מלאכה ואין חיוב מעשרות, לכן כרגע לא ניתן לעשר מהתערובת הזו או עליה, כיון שהיא עדיין פטורה, תפריש מהיין הנקי מה שצריך ולאחר שיהיה לך יין נקי שני תפריש גם ממנו.

בהצלחה

מקורות:

ראה רמב"ם מעשר פ"ג הל' יד, חזון איש מעשרות סי' ד ס"ק א.

וז"ל הרמ': היין משיניחנו בחביות וישלה הזגין והחרצנין מעל פי החבית, אבל כשהוא בתוך הבור כשיגביהנו להעמידו בחבית שותה עראי וקולט מן הגת העליונה ומן הצינור ומכל מקום ושותה. וכ' ע"ז בחזו"א: אבל הר"מ פ"ג מה"מ הי"ד פי' ישלה שישליך את הקפה מעל פני היין שבחבית, וכ"מ ברש"י ב"מ, ולפ"ז אף שראה את היין בשעת פסיקא מעשר ומאכילן שטוענין שסברו שעדיין לא קפה. ולכאורה  ע"כ צ"ל כן דאי קביעות מעשר משישלה היין מן הבור, א"כ איך ישתו, הא כל חבית שהן שולין נגמר, וי"ל ששותין מן הבור בפך ובצלוחית, א"נ לא הוקבע עד שימלאו כל החביות. מיהו קשה למאי דמוקי לה כר"ע דאמר משיקפה א"כ איך ישתו כיון שיטלו הזגין הוקבע, וע"כ צ"ל דמיירי שראו שלא קפה ולא ידעו שכבר הוסרו הזגין כיון דההוא דנגיד מיקפי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל