קיום יחסים עם הגרוש ואח"כ עם אחר

שאלה:

אישה שהתגרשה מבעלה, ונשארו לחיות יחד בשביל לחסוך תקופה כסף. במהלך התקופה הזו הכירה האישה גבר אחר והחלה במערכת זוגית עם גבר אחר וקיימה עמו יחסים, האם עקב היות האישה מתגוררת עם הגרוש שלה, אסורה היא על הגבר החדש? כי נקנתה מחדש לגרוש שלה? מה קורה אם האישה קיימה יחסים עם גבר אחר ולאחר מכן חזרה לבעלה? האם אסורה על בעלה מחמת היותה נקנית לו והולכת עם גבר אחר? על אף היותם גרושים?
ושאלה אחרונה, אם התגרשה והייתה מקיימת יחסים עם בעלה ולאחר תקופה מקיימת יחסים עם גבר אחר, מותרת להתחתן עם האחר?

תשובה:

שלום רב,

אם לא קיימה יחסי אישות עם הגרוש לאחר הגירושין, עצם העובדה שהם המשיכו לחיות באיסור בבית אחד לא מחייב אותה בגט. (אני אומר שחיו כך באיסור אפילו אם לא קיימו יחסי אישות משום שעצם המגורים ביחד הם אמורים כפי שקבעו חז"ל דיני הרחקות שבין גרוש לגרושתו (ראה שו"ע אבה"ע סוף סי' קיט). 

אולם אם יש שני עדים כשרים שיבואו לפנינו להעיד שהם התייחדו ביחד בבית אחד, זה מצב יותר בעייתי אם הם נאמנים לטעון שלא קיימו יחסי אישות.

לגבי השאלה השניה במקרה שהיא קיימה יחסי אישות עם הבעל ואח"כ עם אחר האם זה אוסר אותה לבעלה או לאותו בועל. זו שאלה יותר מורכבת ומאד תלויה בסיטואציה הספציפית, האם יש עדי ייחוד או לא, האם הם גרים ביחד כאיש ואישה שלדעת כמה מהפוסקים במקרה כזה אין צורך דווקא בעידי יחוד (ראה בית שמואל סי' קמט סק"ב). יש גם שאלה של מעילת מעל ושוגגת האם זה שייך במקרה כזה או לא. כך שקשה לענות על שאלה זו בלי לדבר על מקרה ספציפי ולהבין את הסיטואציה אם זה אוסר או לא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל