לתרומות לחץ כאן

כיבוס בחול המועד

שאלה:

בס"ד
מועדים לשמחה !
ידוע שאין לכבס בחול המועד.
השאלה שלי היא , אם יש לי בגד קרוב לגוף ( חזיה ומכנסונים שנלבשים מתחת לחצאית בשבת , שאני נוהגת לכבס בכל שבוע לאחר לבישה בשבת ) ויש לי רק אותם ולבשתי אותם בשבת האחרונה אך אין להם ריח רע , למרות שודאי ספגו זיעה אך תליתי אותם להתאוורר בחוץ, עדיף לא לכבס וללבוש שוב בשבת הקרובה ואין זה פוגע בכבוד שבת ויום טוב הבאים עלינו לטובה , או שעדיך לכבס מפאת כבוד שבת ויום טוב ?

תשובה:

אם אין ריח רע ודאי שאין לכבס בחול המועד, אדרבה, כך הוא כבוד החג! גם אם יש ריח רע, עדיף ללבוש בגדים אחרים אף שאינם מיוחדים לחג ושבת, ולא לכבס את אלו, שהרי מדובר בהלבשה תחתונה שאינה ניכרת בחוץ.

חג שמח.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. דין ההנאה ממלאכת חול המועד הוא כדין הנאה ממלאכות שבת, ולכן אם הדבר נעשה במזיד אסור ליהנות מזה בחג . אם הדבר נעשה בשוגג מותר בשעת הדחק גדול ליהנות מיד, ובודאי מותר אחרי החג כאמור.
    במגן אברהם סי’ תקל”ח סק”ב (שהובאו דבריו במ”ב שם סק”ב) עולה שאסור ליהנות ממלאכת חול המועד כשם שאסור בשבת וכן פסקו בשמירת שבת כהלכתה פרק ס”ו סעיף מ”א ובשו”ת שבט הלוי חלק ו’ סימן ס”ח, ועי’ בספר חול המועד כהלכתו בנספח מה שכתב בענין זה באריכות ובדברי הגרמ”ש קליין בביאורים שם אות י”ח שיישב דעת האוסרים, ולענין הנאה ממלאכת כיבוס מצינו בבן איש חי ויחי סי”ט שכתב שיש ללכלך את הבגד ולכבסו שוב, וכעין זה כתב בתהלה לדוד שיח,ג לענין הנאה מברירה שהיתה באיסור.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל