לתרומות לחץ כאן

כתיבה בטלפון – מחשב בחול המועד

שאלה:

נסתפקתי האם מותר לכתוב הודעות בטלפון בחול המועד, כיון שזה דיגיטלי יתכן שאין זה בגדר כתיבה ממש שאסורה או שאין לחלק?
ועל הצד שזה אסור אם זה צורך המועד כגון רשימה של קניות מותר לכתוב בהודעה?

תשובה:

שלום רב.

כתיבה במחשב – טלפון ללא הדפסה מותרת בחול המועד כיון שאין לה שם כתיבה כלל, ובכלל זה כתיבת הודעות מסר אלקטרוניות (sms), מיילים ועוד. וכן מותר להתקשר בטלפון אף שנכתבים ספרות על גבי המסך. אמנם כל זה כשנעשה הדבר לצורך פרטי אך לצורך מסחרי אסור לעשות זאת אם לא לצורך דבר האבד.

הדפסה במדפסת אסורה אלא אם כן היא לצורך המועד או לצורך דבר האבד.

חג שמח.

מקורות:

שו”ת באר משה ח”ז סי’ ל”ט, שבט הקהתי חלק א’ סי’ קס”ט, שמירת שבת כהלכתה פרק ס”ו סעיף נ”ה, וכן בספר מבקשי תורה (ספר הזכרון לגרש”ז על חול המועד עמוד תעג) הביא בשם הגרי”ש אלישיב זצ”ל שמותר לכתוב הודעות באיתורן ואין זה נחשב כתיבה אף שמופיעים מילים על המסך, ומה שהביא שם בהערה רי”א שבכתיבה על הדיסק יש בזה משום בונה, כיון שלפני שהיה כתוב בו נתונים לא היה לו כל ערך וכעת נבנה הדיסק, אין כוונתו לדיסקים שבימינו שיש להם ערך תמיד ויש בהם חומר רב, רק מוסיף עליהם חומר בחול המועד ובזה אינו בונה דבר ורק משנה את האותות האלקטרוניים.

ויעוי’ גם בשו”ת יביע אומר חלק ח’ או”ח סימן מ”ח שהאריך בענין זה והסיק שמותר אף להדפיס אחרי הכתיבה כיון שהלחיצה על הכפתור המדפיס היא מעשה הדיוט בעלמא.

ויש לדון אם מותר לכתוב בשיטה עיוורת בחול המועד או שכיון שזה מעשה אומן אף שאין זה כתיבה אסור.

הצטרף לדיון

3 תגובות

  1. הנידון כאן אפילו שלא לצורך המועד כלל כן? כי בסיפא שנכתב בשם הרב עובדיה שמותר להדפיס כי זה מעשה הדיוט בעלמא קצת הטה אותי, כי מעשה הדיוט נאמר על דבר שמותר לצורך המועד..

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל