מורה פרטי שעזר בחלק מהלימודים

שאלה:

שלום כבוד הרב
יש לי שתי שאלות בענייני ממונות
השאלה הראשונה
לפני 6 שנים בערך הייתי בקורס מסוים שהייתי רשומה בו בערך שנתיים
התשלום לקורס הזה היה 200 ש"ח לחודש . לאחר תקופה הקורס נסגר למשך כמה חודשים ולאחר מכן נפתח שוב, ולפני הפתיחה שאלו את המשתתפים אם הם רוצים להמשיך וממני בקשו לתת 200 ש"ח לתשלום של חוב שהיה מלפני שהקורס נסגר . אך אני החלטתי לא להמשיך ולכן לא יצא לי לשלם עכשיו אחרי שנים האם אני צריכה ללכת ולחפש למי לשלם את הכסף אני יודעת במי מדובר אבל בגלל שעברו כמה שנים יש לי בושה מזה,
או שאני יכולה לתת את הכסף לצדקה להצלחת אותה אישה .
השאלה השניה
אני לומדת לתואר ושכרתי מורה פרטי שיעזור לי ב3 מבחנים שהייתי צריכה לעשות . הוא ביקש ממני 1800 ש"ח על כל מבחן אני יודעת שזה סכום מופרז וייקר ובד"כ לא מקובל אבל החלטתי להסכים לשלם בגלל שלא היה לי ברירה הוא עזר לי ב-2 מבחנים ושלמתי לו 3600 ש"ח .
בקשר למבחן השלישי הוא לא עשה לי את כל המבחן ולכן חלק מהמבחן הייתי צריכה לעשות אותם בעצמי ולבסוף כתוצאה מזה קבלתי ציון ממש נמוך
אמרתי לו זאת שהציון היה ממש נמוך ולא הייתי מרוצה מהעבודה שלו וזה שהוא לא עשה את העבודה שלו כמו שצריך וגם שהוא דרש ממני סכום ממש מוגזם ,אבל הוא לא החזיר לי תשובה להודעה שלי.
השאלה שלי הוא מה אני צריכה לעשות בנידון האם לשלם לו בכל אופן את כל הסכום או רק סכום חלקי או לא לשלם בכלל
אשמח לתשובה הלכתית
תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה,

1. כאשר את יודעת למי את חייבת את הכסף את צריכה לתת לה את הכסף ולא מועיל לתת לצדקה להצלחתה. הכסף הוא שלה וצריך להגיע לידה. אין צורך להתבייש להחזיר חוב. אם בכל אופן את מתביישת תוכלי להכניס לה לחשבון מבלי שהיא תדע.

2. המורה פרטי שעזר לך במבחן השלישי ואל סיים את עבודתו, אם ה'קצת' שהוא עזר הועיל לך שהגעת לציון מסוים, עלייך לשלם לו תשלום חלקי. אם 'הקצת שעזר לא הועיל, והציון הנמוך לא קידם כלום, אין חובה לשלם לו.

בהצלחה. 

מקורות:

תוספות ב"מ עט ע"ב ד"ה אילו, מבואר שם שפועל שעשה חצי עבודה ואין תועלת בחצי עבודה אין חובה לשלם לו כלל. 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל