בחירות – מועמד חילוני

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א,

שאלה: הנכון ליהודי שומר תורה ומצות ירא שמים לבחור מישהו לבחירות שהולך הכי קרוב למה שה' צוה לנו, לא משנה אם הוא גוי (כאן בחו"ל) או יהודי בין היהודים ( כמו אצלכם בארץ ישראל), העקר שיפעול הכי ע"פ הוראת בורא העולם.

דהיינו נגד הפלות, אי צדק וכו'.

זה כאשר הדבר קל לבחור, או בין מישהו טוב לרע, או בין טוב למדובח, אבל מה הנכון כאשר הבחירה בין לרע לגרוע?

לדוגמא בעיר שהייתי גר, היה בחירה בהתחלת הבלגן של קורונה ואמרו כל רבני העיר לבחור אדם אחד יהודי ולא מפני שיהודי אלא מפני שהקבוצה שלא היו יכולים להחליט משהו שהיה יוצא מזה הטבה גדולה לקהילה ואם חלילה לא היה מנצח היה יכול להיות מאוד קשה להגדיל יהדות באותו מקום מפני תחבולה שעשו אנשים אנטישמי כדי שלא תוכל לבנות עוד בית מדרש בית הכנסת וכו' וכו' וקיצרתי שזה לא הענין אלא שיהודי זה היה יכול לעזור ואף שהקבוצה שלו יש דעות ממש נגד תורה כמו הפלות חתונה של הומו וכדומה כיון שהיה יכול להיות גרוע אם לא היו מנצחים ורק הם היו רצים ויכולים לעזור אמרו לבחור בו.

והנידון דידן הוא האם יש אשמה על אדם כשמוכרח לבחור מישהו גרוע ע"פ תורה מפני שיש צורך מיידי למשהו? שהרי נותנים כח לאנשים כאלה למשול וע"י אנשים אלו יקל פעולות גורמות דברים אחרים ממש נגד תורה כמו הפלות וחתונות תועבה.

מבון שנחשב קצת כמו אונס מפני הצורך על משהו, והדבר יכול להיות עקר וטפל, שהרי לא יהיה ממש חוק דמקל הפלות לפחות לא במעשה שהיה אלא יהיה כח לדברים אלו להיות קיים בקרוב בעומדם בשליטה אנשי שפל שמשפיעים לציבור דעות כוזבות מה שלא היה כן אם לא היו בשליטה.

אז מה החשבון כאשר בוחרים?

ברכה הצלחה ושלום

תשובה:

אצלכם בחו"ל ודאי אין כל שאלה, ובוחרים מי שהכי טוב ליהודים ולעם ישראל, בארץ הקודש יש מחלוקת ידועה שימיה כימי עולם, בין השקפת סאטמר שגורסת שאין מקום להכיר כל הכרה אפילו עקיפה בשלטון שאינו מתנהל על פי דת, וחילול ה' יש בדבר, לבין השקפת רוב חכמי התורה בארץ שסברו שמצוה להצביע באופן שייטיב עם הדת בארץ, וכך הורו לא רק להצביע למפלגה חרדית שמשתתפת בכנסת, אלא במצב שיש בחירה ישרה לראש ממשלה או ראש עיר, להצביע למומעד חילוני שטוב יותר לדתיים, וכך נהגו רוב מנין ובנין בארץ כידוע.

שנה טובה ומבורכת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל