רב קהילה שזלזל בהוראות וגרם לש"ץ שנחלה בקורונה

שאלה:

הוזמנתי להיות שליח ציבור באחת מהקהילות בעולם לימים הנוראים, הבטיחו לי שאין חולי קורונה בתפילות, אך לצערי התברר לי שרב הקהילה העלים עין במכוון מכמה בחורים שהיו חיוביים, ולא הפריד כנדרש, עכשיו נדבקתי ככל הנראה משם, אני בד"כ מאד מאד זהיר והמקום היחיד שהתקרבו אלי לפני התיבה היה שם, האם אני יכול לבקש גם על יום כפור היות שהאונס שלי קרה בגלל המעביד ולא בגלל מכת מדינה, שלא נזהרו עם כללי הזהירות.
בכבוד רב

תשובה:

שלום וברכה,

חיוב שבת נאמר רק באדם שהזיק אדם בלבד. במקרה שלך שרב הקהילה הזניח את הנושא של הפרדה, אין זה נחשב למזיק בידיים, ולכן לא ניתן לחייב אותו על שבת – ביטול המלאכה ביום כיפור.

ניתן היה לחייב מצד שהמעביד פשע וגרם שלא יוכל להמשיך בעבודתו, ודינו כבעל הבית שביטל את הפועל באמצע העבודה שייב לשלם עד סוף העבודה. אולם יש לדחות שכאן אין זה ביטול בידיים, ואין לחייב על כך. ובעל הבית שביטל רבו הפוסקים לדון מדוע חייב הבעל הבית וכל הטעמים לא שייכים כאן.

בנוסף, לא ניתן לקבוע בבירור שההדבקה הגיע ממתפללי בית הכנסת, כיון שהנגיף מסתובב בכל מקום יכול להיות שהש"ץ נדבר במקום אחר, ולכן לא ניתן לחייב את המעביד כשאין בירור גמור שהגיע ממנו.

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל