זה נכון שהתימנים הם משבט יהודה?

שאלה:

שמעתי שתימנים הם משבט יהודה, זה נכון? אז כאילו הם היהודים האמיתיים (שבט יהודה)?

ולמה סגנון התפילה שלהם כל כך שונה מתפילות אחרות? זה כמעט נשמע כמו שפה אחרת, זה נשמע יותר תנכי (אם אתם מבינים למה אני מתכוון)

תשובה:

אף אחד לא יודע היום מאיזה שבט הוא זה הבלים…לגבי סגנון התפילה שלהם, קשה מאוד לדעת איך נוצרו כל השינויים האלו בין העדות, ומה השפיע במשך הדורות, ומה מדוייק יותר או קרוב יותר, על כל פנים עד שיבוא המשיח מוטל עלינו ללכת כל אחד לפי מנהג אבותיו.

שנה טובה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. מספר אור החמה (ר"מ חורב ז"ל) פרשת שופטים עמ' קא, בשם רבו הנאמ"ן ס"ט:
    שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן לְךָ בְּכָל שְׁעָרֶיךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹקֵיךָ נֹתֵן לְךָ לִשְׁבָטֶיךָ. מלמד שמושיבים דיינים לכל שבט ושבט ובכל עיר ועיר (רש"י). ולא ידעתי פירושו, כיון שמנינו ב"ד בכל עיר ועיר הרי בתי דינין רבים בכל שבט ושבט, אולי בא לומר שאם היתה עיר אחת לשני שבטים כירושלים שיש בה חלק ליהודה ובנימין שיושיבו בה שני בתי דינין (הרמב"ן) וכן כתבו התוספות סנהדרין (טז:) בד"ה שופטים ע"ש. ומכאן מקור מפורש לשני רבנים ראשיים בא"י אחד ספרדי ואחד אשכנזי.
    וידוע מה שכתוב בספר שיחת חולין של ת"ח שרוב האשכנזים הם משבט בנימין ולכן חותמין "הקטן", ורוב הספרדים משבט יהודה ולכן חותמים "הצעיר" (וזה רמז הקטן יהיה לאלף והצעיר לגוי עצום) וכ"ה בפירש"י שופטים (כ, מה) במוסגר וזו לשונו: אליה גילה לבעל מגלה עמוקות שאותם המאה (משבט בנימין) הלכו וישבו במדינת רומי ואשכנז ע"כ. וע"ע במדרש תלפיות ערך גימטריאות בשם ספר כח ה' (לתלמידו של היש"ר מקנדיא) וזו לשונו: ושמעתי מרבי שרוב האשכנזים משבט בנימין הקטן שבשבטים על כן משתמשים הרבה במספר קטן ע"כ.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל