ברכות קריאת שמע לנשים ספרדיות

שאלה:

שלום וברכה, אני כבר שנים כספרדי׳ה מתפללת בלי שם המלכות (חוץ מהעמידה כמובן) ועכשיו שואלת עצמי אם לא לשנות מנהגי. הרי אני מודעת לסוף זמן קריאת שמע וסוף זמן תפילה אז אין סיכון של ברכה לבטלה. וגם זאת עובדה שהרבה ספרדיות מתפללות רגיל עם שם המלכות. האם זה טעות מה שהן עושות?

תשובה:

חשוב לציין, מה שסבר הגר"ע יוסף שנשים מתפללות ללא שם ומלכות, זה רק בברכות קריאת שמע! פסוקי דזמרה וברכות השחר ודאי יש לומר בשם ומלכות. הסיבה לדעתו, משום שנשים פטורות מברכות שהן מצוות שהזמן גרמן, וברכות קריאת שמע תלויות בזמן תפילה [התפילה עצמה גם נשים חייבות בה ולכן כן אומרים בשם ומלכות]. דעת החולקים, משום שלדעתם דין זה נאמר רק במצוות מעשיות שהזמן גרמן, ויש עליהן ברכת המצוות בנוסח של "אשר קדשנו במצוותיו וציונו", כמו לולב שופר וכו', אבל מצוות שכל תוכן המצוה הוא הברכה, כמו הבדלה או ברכות קריאת שמע, גם נשים יכולות לומר. הגר"ע יוסף סבר בענין זה, שכיון שלגבי הבדלה שיש צד שנשים חייבות בה, יש לסמוך על סברא זו כשאין גבר שאשה תבדיל, אבל ברכות קריאת שמע שודאי נשים פטורות ממנה, אין סיבה להכנס לחששות וסברות, ואין לומר בשם ומלכות.

מקורות:

על חיוב הבדלה לנשים: ראה שו”ע או”ח סי’ רצו סעי’ ח’ וברמ”א שם. וכתב המשנה ברורה שלעצמה היא יכולה לעשות הבדלה. וראה שם בביאור הלכה לגבי ברכת הנר שלדעתו לדעת כולם אינה מחוייבת בכך ולכן שלא תברך. אולם הרבה אחרונים כתבו שהיא יכולה לברך גם על הנר ראה בקצוה”ש סי’ צו סק”ב, שו”ת ציץ אליעזר חי”ד סי’ מד בשם הרבה פוסקים שהיא יכולה לברך כמו בכל מצוות עשה שהזמן גרמא שיכולות לברך. וראה עוד בשו”ת יביע אומר חלק ד’ או”ח סי’ כג-כד, ובשו”ת יחוה דעת ח”ד סי’ כז.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה על התשובה. כן ברכות השחר תמיד אמרתי בשם המלכות, אבל לא בפסוקי דזימרה. יש לי סידור לנשים ״אור ודרך״ שהוציא ישיבת אור ודרך. כתוב שנועצו בכל ענייני הסידור עם הרב עובדי׳ה זצ״ל ובנו שיבדל לחיים הרב יצחק ובסידור זה בברוך שאמר ובישתבח אין שם המלכות. אחרי תשובתכם רואה שיש לי על מי לסמוך אם רוצה להגיד ברכות אלו בשם המלכות. תודה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל