קדיש

שאלה:

שלום.
הבנתי שאדם שנוהג מנהגים ספרדיים יכול להתפלל מסידור מנוסח אשכנז ספרד, האם זה אומר שגם קדיש הוא יכול לאמר לפני נוסח ספרד שבסידור או שחייב לאמרו בנוסח ספרדי?-

תשובה:

לא הבנתי מה שכתבת, ברור שמי שמתפלל אשכנז מתפלל אשכנז ומי שספרד – ספרד, ומי שעדות המזרח – עדות המזרח, אין לשנות את נוסח התפילה.

בהצלחה

הצטרף לדיון

8 תגובות

  1. נאמר לי שאני יכול לנהוג לפי מנהגים ספרדיים ולהתפלל מסידור בנוסח ספרד אשכנז. אז בהכל אני נוהג כספרדי אך משתמש בסידור בנוסך ספרד אשכנז.
    בהתאם לכך שאלתי האם הנוסח של הקדיש נאמר לפי שכתוב בסידור (לדוגמא אדם ספרדי שמתפלל מסידור ספרד אשכנז, צריך להגיד קדיש שכתוב בסידור או קדיש עם התוספות של הספרדים?)

  2. אני רגיל להתפלל שנים מנוסח ספרד אשכנז, כנל גם לברכות אחרונות, כך שזה יהיה שינוי משמעותי בשבילי לשנות את זה כעת בגיל 27. אבא שלי אשכנזי (ומתפלל בנוסח ספרד אשכנז) אבל הוא בעצמו וכל המשפחה שלי נוהגים כספרדים בשאר הדברים.

  3. ובנוסף אני יכול לנהוג מנהגים ספרדיים במקביל? לדוגמא- תפילין, טלית, מאכלים בפסח. (כאמור אבא שלי אכן אשכנזי אך נוהג לפי הספרדים מלבד תפילות וברכות).
    אני מודה מאד על הנכונות הרבה! וסליחה על שהתארכה כך השיחה

  4. לטעמי אם אתה אשכנזי עליך לנהוג כמנהג בני אשכנז, אלא אם כן אתה משתייך באופן מובהק מאוד חברתית, לימודית וכו' לקהילה ספרדית, דבר שמאוד לא מצוי במציאות החיים היום בארץ.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל