קריאת התורה בשני ספרים במקביל

שאלה:

שלום הרב. יש בית כנסת שכונתי בה החליטו לנהוג מפאת חשש הקרונה, להוציא כל שבת שני ספרי תורה. שניהם נפתחים לאותה פרשה, בעל הקורא עומד מול הספר הראשון, ובמרחק ממנו (מדובר בבימה ספרדית) עומדים את עולים לתורה שמברכים על הספר השני ועוקבים מתוכו בקריאת בעל הקורא בספר הראשון. חוששני שיש בזה בעיה והסבתי את תשומת ליבם והתבקשתי לשאול את כבוד הרבנים אם זה מותר או אסור. יודגש שמדובר במניין מצומצם של מבוגרים בקבוצת סיכון ולכן עשו כך. נשמח לעצת הרב. תודה.

תשובה:

לכאורה אין בכך איסור, כיון שלא מוציאים את הספר לחינם אלא מקיימים בשניהם את מצות הקריאה. עצה יותר נכונה לפי דעתי לעשות מחיצת ניילון בין הבעל קורא לעולה לתורה וכך שניהם יכולים לקרוא יחד ללא חשש.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה. אך ילמדנו רבינו וכי אין כאן בעיה שמברכים על ספר אחר מאשר זה שקוראים בו בפועל? שהרי בעצם בעל הקורא קורא מתוך ספר השני, האחר. וכי אין הברכות צריכות להיות על אותו ספר? ואולי בצורה זאת יש חשש חשד שמטילים פסול באחד מהספרים? סליחה מראש על חידוד השאלות, תורה היא וללמוד אני צריך.

  2. כות בפשטות אינן על הספר אלא על הקריאה וזו הרי נעשית… אין כאן חשש פגם, כי רואים ששניהם בשימוש, כך נראה מסברא אבל כיון שאין כל כך מקורות לסיטואציה כזו קשה עלי ההכרעה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל