תרומות – לחץ כאן

גילוי סוד של מישהי שהיא חולה

שאלה:

אם אשתי ראתה מישהי שהיא מכירה בהמתנה לרופאה והבינה מהשיחות בקול שהמישהי הזו צריכה לעבור עכשיו הליך רפואי כלשהו. אני לא מכיר את המישהי הזאת אישית, רק מכיר את השם. ואם אשתי תגיד לי זה לא יוריד בערכה ולא יצער אותה ולא יגנה אותה (כי באמת אין שום הבדל בין אם האשה יודעת לבין גם בעלה במידה ושניהם לא מפיצים ולשניהם אין לי לספר…) . ויש עוד נשים שהיו שם וראו [רק מן הסתם לא מכירות אותה] האם מותר לה לומר לי את השם [כמובן בתנאי שאני לא אלך ויתחיל לספר את זה לעוד מישהו וע"י כך תפגע הפרטיות של אותה אשה]

נ.ב כמובן שהשאלה לא כזה עקרונית ולא יקרה כלום אם אני לא ידע את השם. אבל השאלה מצד עצם הדין, האם יש בזה איסור. כי זה לא שסיפרו לה את זה בסוד היא הולכת ומפירה סוד, אלא רק יש כאן משהו שהיא ראתה במקרה והוא לא גנאי בעצם וכד'. וכן באופן כללי באותה הזדמנות רציתי לשאול מה תוקף של אשה שיודעת סוד, האם מחוייבת לא לספר לבעלה, או שכל מי שמספר סוד לאשה צריך לקחת בחשבון שבעלה ידע. ובמידה מסויימת יש משהו לא הוגן בלספר לאשה סוד ולהתנות איתה שלא תספר לבעלה.

תשובה:

שלום רב,

בפשטות דבר ששמעת ממישהו (בפרט שסביר להניח שאינו רוצה בפרסום) אינו ראשי לגלות את זה הלאה. ועל כך נאמר הולך רכיל מגלה סוד. ראה בחפץ חיים כלל ט' אות ו'. ראה עוד במגן אברהם סי' קנו ובעצם כך משמע בגמרא ביומא ד,ב.

ולגבי מה שכתבת שממילא זה עשוי להתפרסם כי עוד נשים שמעו את זה. ראה בחפץ חיים כלל ב' בבאר מים חיים אות טז שדן בזה, ומצדד לאסור. אם כי הוא מסיים שאין זה ברור. 

מקורות:

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל