חרקים בריבות וממרחי תמרים

שאלה:

לאחרונה נחשפתי למידע מזעזע אודות הימצאות של חרקים שלמים בריבות וקונפיטורות, בעיקר ריבות תות וכיו"ב.
לפי בדיקה של מכון כשרות – מתוך 36 ריבות שנבדקו – נמצאו רק 6 נקיות, בכל השאר נמצאו חרקים שלמים שניתן לראות בעין ללא אמצעי עזר. זאת אומרת 80% נגוע. גם לגבי ממרח תמרים הם עשו בדיקה, ו-90% נמצא נגוע. מצורף קישורים לתוצאות הנ"ל:
https://www.kosharot.co.il/תולעים-בריבות
https://www.kosharot.co.il/תולעים-ממרחי-תמרים
השאלה שלי היא האם יש אפשרות לדרוש מגופי הכשרות – שיסירו את הכשרות מעל המוצר הנ"ל, או לפחות לדרוש מהם שיכתבו באופן בולט על האריזה – שיש חשש לחרקים ויש לבדוק היטב לפני השימוש. האם יש גוף אחראי שיכול לעשות סדר בעניין, אולי הרבנות הראשית לישראל. האם זה נחשב אונאה בכשרות? כי לפי הוראות הרבנות "בסוף השטיפה והטיפול המיוחד שצריך לעשות לכל סוגי פרי – הפירות צריכים להיות לא נגועים בכלל. היות וישנם חרקים קטנים קציצת פירות בלבד – לא מועילה".
האם אפשר לפנות עם כזה דבר למועצה הישראלית לצרכנות, או גוף דומה?
האם יש מומחה בתחום הכשרות שיכול לעזור בתיקון הבעיה או בפירסום של הבעיה באופן שלא יכשלו בזה? מדובר כאן בדבר באיסור תורה של אכילת שרצים, ולא בהידור או חומרה כשרותית.
בברכה

תשובה:

שלום וברכה

השאלה שלך אתה צריך להפנות לגופי הכשרות השונים, אינני יודע מה הם בדקו, ואני אומר וחוזר ואומר, שהיום בעידן השפע אין לרכוש מוצרי מזון מכשרות שאינה מהודרת! גם אם הריבה עולה עוד שקל, אבל הם עושים עבודה רצינית למניעת יבול נגוע, זה מה שמוטל עלינו להשקיע. אינני בקי, אבל אני משוכנע שהם לא בדקו ריבות של בד"ץ העדה החרדית.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. שכחתי לכתוב, שרק במוצרים שהינם בהכשר בדץ העדה החרדית לא נמצא נגיעות כלל.
    לפי הבדיקה שלי הריבות הבעייתיות הם בדרך כלל בהכשרים הבאים: בד"ץ בית יוסף, חתם סופר בני ברק, OU, בד"ץ מחזיקי הדת – בעלז (קונפיטורת תות שדה לייט 49% תות שדה 230 גרם)

  2. אתה רואה שניחשתי בלי לדעת. בנוגע לכשרויות האחרות יש לפנות אליהן ולשאול, אני לא יודע כלום, אבל מכאן נלמד כלל לכל דבר בלי הקשר למערכות שהוזכרו כל אחת במקומה מונח ואינני ניתן ציונים לאף אחד, רק עקרון אחד, אוכל קונים מכשרות מהודרת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל