בובות בצורת אדם

שאלה:

מה הדין בבובות משחק בצורת אדם האם מותר לעשות זאת למדתי בגמרא ר"ה סוף פ"ב שאסור לצייר צורת אדם ומה הדין בלצייר על דף. ומה הדין אם אחרים עשו זאת האם מותר לקנות הבובות ולהחזיק בבית הרי נהוג שמחזיקים בובות משחק בבית מה ההיתר והאם חייבים להשחית חלק מהפנים ומה תעשה ילדה שקנו לה "בובה אמריקאית" ב120 ש"ח וזה הבייבי שלה ולא מסוגלת להשחית חלק מהפנים. והאם יש הבדל בין בובת משחק לפסל דמות אדם שמניחים בבית לנוי זה נפוץ מאוד לאחרונה הפסלים האלו זה שכיח מאוד בצורת אדם שמנגן בכלי נגינה או בדומה לזה. רציתי לקבל בהירות בנושא הזה. תודה רבה.

תשובה:

שלום רב

אסור לעשות בובה כזו אלא אם כן יש לה איבר חסר, לגבי להשהות בבית בובה כזו, נחלקו הדעות וראוי להחמיר, אלא שנהגו להקל גם בלא איבר חסר.

לצייר על דף אין בעיה.

מקורות:

א. ראה שו"ע יו"ד סי' קמא ס"ד וסעיף ז שאסור לעשות צורת אדם שלם, אבל מותר לעשותו על ידי שיחסר ממנו אחד מאבריו. אכן, דעת החתם סופר (שו"ת יו"ד סי' קכח) שמותר לעשות זאת על ידי פועל גוי, אלא שבס' נהרי אפרסמון (יו"ד סי' קטז, קיז וסוף קיח) חלק על דבריו וכתב לאסור אף באופן זה, וכן דעת שו"ת יד אלעזר (סי' קכט), וראה דרכי תשובה (יו"ד סי' קמא ס"ק ל, וס"ק לב) שהאריך בנידון זה.

ב. בשולחן ערוך שם סעיף ד מובא שנחלקו הפוסקים אם מותר להשהות בבית צורת אדם שלם כשנעשה שלא לשם עבודה זרה. ובס' בנחל אשכול (הל' ע"ז סוף סי' נ) כתב ללמד זכות על המקילים בזה, וכתב שכך נהוג בזמננו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל