בית הדין הרבני – 2

שאלה:

כהמשך לשאלתי הנ"ל כמדומני שחובת הדיינים באופן שאחד מגיע עם טו"ר מוצלח והשני מגיע לבדו, שעליהם לומר לו שאין שויון בין הצדדים ואינם יכולים לדון כך, שהרי ודאי באופן טבעי הם יותר שומעים ומשתכנעים מהטו"ר המוצלח והצד השני אוטמוטי נדחק קצת (או הרבה…) לפינה. מי גרע מההלכה שאם אחד מגיע עם בגדים יפים והשני עם בגדים שחוקים שאומרים לו שעליהם לדאוג שיראו אותו דבר, ואם כך בלבוש החיצוני כ"ש וק"ו על נידון דידן. מה דעת הרב ע"ז?
לענין אחר. אני לומד חברותא עם אחד מתחזק שיש לו רב מסויים בהלכה, האם באופן שברור לי שהרב ההוא טועה [כגון שחולק על מרן החזו"א בלי שום סיבה מוכחת ואין לו על מי לסמוך] אני יכול לומר לו שלא יעשה כמו הרב שלו? או לפחות להגיד לו בסתם מה ההלכה ולא לומר שהרב שלו 'חולק' ע"ז? האם יש בזה גניבת דעת כשהוא חושב שאני לא יאמר לו הלכות בניגוד לדעת רבו?

תשובה:

שלום וברכה,

לא ברור שאותו אחד שהגיע עם טו"ר הוא ינצח. מניסיון הדיינים לא מתרגשים הרבה מהצעקות של הטו"ר. התפקיד שלו זה להפחיד את הצד השני או לנסות לבלבל. אבל יש הרבה בעלי דינים שיודעים לטעון את טענתם, והדיינים לא מתייחסים לטו"ר, יש להם את המבט הנכון על כל טו"ר. ולכן לא ניתן להשוות טו"ר לבגדים מהודרים. אדרבה הרבה פעמים הטו"ר לא משפיעים כלל על הדיון….

עליך לומר לו את ההלכה. מה שאתה לא מזכיר לו את הדעה של הרב שלו אין זה גנבת דעת. יש הרבה גישות הלכתיות וזכותך לומר לו לפי ההבנה שלך.

בהצלחה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. סליחה על ההתערבות, אבל הגמרא מגנה מאוד את התפקיד טוען רבני, ראה שבת קל"ט א': "תלמוד בבלי מסכת שבת דף קלט עמוד א
    אמר רבי אליעזר בן מלאי משום ריש לקיש: מאי דכתיב כי כפיכם נגאלו בדם ואצבעותיכם בעון שפתותיכם דברו שקר לשונכם עולה תהגה. כי כפיכם נגאלו בדם – אלו הדיינין, ואצבעותיכם בעון – אלו סופרי הדיינין, שפתותיכם דברו שקר – אלו עורכי הדיינין, לשונכם עולה תהגה – אלו בעלי דינין. ורש"י שם:
    עורכי הדיינין – מלמדין את בעלי דינין לטעון.

  2. דבריך אמת ונראה לי שכבר הסברתי, הקו הדק המפריד בין המצוה של "פתח פיך לאילם", לעוון של "שפתותיכם דברו שקר", צריך להיות הקו המנחה של טוען רבני.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל