לתרומות לחץ כאן

סיוע בבית על ידי גוי של שבת

שאלה:

שלום וברכה,
ההורים שלי גרים בקומה 5 עם מעלית ויש בה אפשרות של ״מצב שבת״ אבל לא ידוע לי אם זה מאושר ע״י מכון צומת. אבא שלי נכה אחרי אירוע מוחי ועם כיסא גלגלים קבוע ויש לו עובד זר גוי צמוד.
אמא שלי בריאה ברוך השם.
השאלות שלי הן:
1. האם מותר לאבא שלי לרדת במעלית לתפילה או סתם עם העובד הזר כאשר העובד הזר עושה את כל הפעולות.
2. במידה ומותר האם מותר לאנשים בריאים כגון אמא שלי ואני וכו׳ לעלות איתם ביחד.
3. האם מותר לרדת במדרגות ולבקש מהעובד הזר שיקח איתו חפצים שקשה לרדת איתם במדרגות ונפגוש אותו למטה.
4. האם מותר לתאם מראש ביום חול סימנים שידע לפעול ללא רמיזה כגון שאם מניחים סירים על הפלטה אז הוא יודע שצריך להדליק את הפלטה או אם סוגרים חלונות אז צריך להדליק מזגן או אם כולם ישנים בחדרים אז מכבים את האורות וכו׳.
5. האם מותר לאכול אוכל שהיה על פלטה שעובד זר הדליק אותה בשבת והאם יש בזה משום בישולי גויים.
6. באיזה אופן צריך לרמוז לגוי בעניין אור,מזגן וכו׳… והאם ניתן לסמוך על זה לכתחילה או שזה רק במצב חירום בדיעבד.
7. האם יש חילוק מי פונה לעובד הזר בבקשה והאם לאבא יש הקלות.
8. אם כן האם עדיף לומר לאבא שיבקש או ירמוז לעובד הזר.
9. האם יש חילוק בין פעולות שהעובד הזר עושה עצמאית גם ביום חול כגון כיבוי אורות ומזגן אחרי שכולם ישנים לבין פעולות שמיוחדות לשבת כגון פלטה.
10. לגבי מקלחת האם מותר לאבא להתקלח במים מדוד חשמל שהעובד חימם או שאפשר רק מדוד שמש. והאם לאנשים הבריאים מותר להתקלח במידה והעובד הזר חימם מים למקלחת שלו עצמו.
11. מי שבריא האם ובאיזה אופן מותר להתקלח ממים חמים מדוד שמש?

תבורכו מפי עליון,
תודה רבה !!!

תשובה:

שלום וברכה

יש ריבוי שאלות ננסה להשיב בקצרה על הכל:

1. כאשר מדובר בצורך שאינו חיוני, כמו ללכת לבית הכנסת או לטייל, אזי, אם ישנה אפשרות סבירה להוריד את הזקן במדרגות והעובד הזר הגוי מוריד אותו במעלית כדי להקל על עצמו, מותר אם לא אומרים לו בצורה מפורשת להוריד במעלית. אך אם אין אפשרות כלל להוריד במדרגות אסור. אף שיש אוסרים בכל מקרה, גם כשיש אפשרות לעשות זאת ברגל.

כמובן שכאשר מדובר בצורך חולה, כלומר, לצורף רפואתו הוא נדרש לצאת וכדומה, מותר לעשות זאת על ידי גוי כדי אמירה לגוי לצורך חולה שאין בו סכנה, אבל בדרך כלל לא זה המקרה.

תשובה זו מתייחסת לנושא של הפעלת המעלית, אין לי מושג האם יש השפעה לעצם כובדו של הישראל על המעלית ואם יש בכך תוספת חשמל וכדומה, שאז זה מחמיר את הבעיה, ובענין זה יש שחילקו בין עלייה לירידה, וכדאי להתייעץ פרטני לפי סוג המעלית, עם המכון הטכנולוגי להלכה של הרב הלפרין.

2. ככל שאין הכבדה והוספה בצריכת החשמל וכנ"ל, מותר לכם להצטרף בתנאי שהעינית בטחון של סגירת הדלת מכוסה על ידי הגוי ואתם לא יוצרים בה הפעלות.

3. ככל שעיקר יציאתו היא לצורך הזקן אין בעיה לשלוח איתו דברים.

4. בענין זה יש לחלק בין פעולות חיוביות שיש בהם הנאה כמו הדלקת הפלטה האור והמזגן, שבזה האיסור הוא לא רק אמירה לגוי אלא גם עצם ההנאה ממעשה שבת שהגוי עושה בעבור ישראל שזה אסור, לבין פעולות של מניעת נזק, למשל כיבוי אור כדי שיוכלו לישון, שזה מותר ברמז שלא בדרך ציווי.

5. אין כאן בישול גויין כי האוכל היה מבושל ורק חומם על ידי גוי, אבל יש כאן איסור הנאה ממעשה שגוי עשה בשבת עבור היהודי שכאמור אסור בהנאה.

6. כאמור, אין היתר אלא במניעת צער וזה ברמז שלא בציווי: "אוף חבל שהאור דלוק, זה מפריע לישון"… אבל בהדלקת אור אסור בלאו הכי כי אין ליהנות מפעולה שעשה עבור יהודי ויש בה הנאה. כמובן לצורך חולה מותר.

7. כמובן לאבא אם הוא חולה ולא רק מוגבל טכנית יש הקלות, יש לפרט את מצבו הרפואי כדי שנוכל לדעת. כל חולה, אפילו שאין בו סכנה, מותר  בשבילו אמירה לגוי.

8. לא הבנתי שאלה זו.

9. לא. העיקר שלא יאמרו לו לכבות.

10. ככל שהוא חולה, מותר שהגוי גם יחמם עבורו מים.

11. מה שהגוי עשה עבור עצמו מותר ליהודי ליהנות ממנו.

12. על רחיצה בשבת ראה כאן.

מקורות:

1. ארחות שבת פכ”ג סנ”ד וכך מורה הגרי”ש אלישיב זצ"ל, ובכף החיים שלז,כא כתב סברא זו שכשיכול הנכרי לעשות בדרך היתר אין הישראל צריך למחות בו אף אם עושה בדרך איסור. וכן בשמירת שבת פ”ל סכ”ה התיר לומר לנכרי להעלות חפץ לקומה עליונה של בנין רב קומות אף שידוע שישתמש לצורך כך במעלית מכיון שיכול לההעלותו במדרגות.

אך דעת הגר”נ קרליץ לאסור בכל מקרה כיון שעושה את המלאכה בגוף הישראל. ולכאורה גם בדברי המנחת יצחק ח”ד סימן כ”ה מבואר שיש לאסור כיון שנראה כשלוחו.

הצטרף לדיון

12 תגובות

 1. 8. הכוונה שלי הייתה האם עדיף במקרה שיש צער גדול דוגמת אור שאי אפשר לישון בגללו ואפשר לרמוז, האם עדיף שאבא ירמוז כי יש לו הקלות ואפילו מותר לו לומר לגוי בלי רמיזה אם הבנתי נכון…
  בנוסף עוד שאלה קטנה, האם במצב שהשעון שבת כיבה את האורות והן צריכים להידלק שוב רק בעוד כמה שעות, האם מותר לכבות את המפסק ובכך כשהחשמל יחזור האור לא ידלק בכך? והאם יש חלוקה בין יהודי לגוי של שבת שיעשה פעולה כזאת? והאם על אותו עקרון אפשר להוציא מכשיר דוגמת מזגן מהשקע בזמן שהחשמל לא זורם אליו וזה בהפרש של כמה שעות מזמן ההדלקה המשוער.
  תהיו ברוכים תודה רבה על המענה !!!

 2. לגבי מקלחת במים חמים. במקרה בו יש שעון שבת לדוד קבוע בחול ובשבת וזה לצורך אבא (חולה) והעובד הזר מקלח אותו, זה מותר אם הבנתי נכון… השאלה האם מותר לבריא להינות ממה שהגוי עשה לא עבור עצמו – עבור חולה?
  בנוסף הבנתי שמותר להתקלח במים חמים מדוד שמש אבל אסור לשטוף את כל הגוף במלואו:
  1. האם מותר להתקלח פעם אחת נניח בשטיפת הראש ולאחר זמן מסויים לשטוף את כל השאר חוץ מהראש ואז נמצא שבכל מקלחת בנפרד לא שטפנו הכל.
  2. האם מותר במקרה שיש ברז עם צינור (לא דוש קבוע מלמעלה) לשטוף את כל הגוף מלבד היד ששוטפת את הכל מבלי להחליף יד ובכך נמצא שהכל שטוף מלבד פרק היד שמחזיקה.
  תבורכו, תודה רבה !!!

 3. ליהנות ממה שהגוי עשה עבור החולה, מותר כאשר מדובר בפעולה שהיא נר לאחד נר למאה, ואין חשש שיוסיף בפעולה גם עבור הבריא [כמו בבישול יכול להוסיף חתיכה].
  אין לרחוץ בבת אחת אלא מיעוט הגוף. אם אחרי כמה זמן רוצים עוד מיעוט גם אפשר.

 4. השעון שבת אצלהם מחובר למזגן ולתאורה ביחד. האם כשהאור דולק בערב שבת ונכבה ב12 בלילה ולאחר מכן אמור להידלק שוב ב10 בבוקר עם המזגן, האם זה מוגדר צער? בעקרון רוצים רק את המזגן ביום… והאם עדיף שהעובד הזר ילחץ על המתג כיבוי של האור בזמן שאין חשמל? במקום שאנחנו נלחץ בשינוי…. ומה הכי עדיף במקרה כזה לרמוז, להגיד במפורש או לתאום מראש לפני שבת שכאשר האור נכבה אז צריך להוריד את המתג שלא ידלק שוב.

 5. אינני מבין מה הבעיה שיהיה האור דלוק ביום? כמה גרושים או שזה מפריע? בזה זה תלוי… וודאי עדיף לרמוז לגוי מאשר לעשות בשינוי. ושהגוי גם יעשה בזמן שאינו דולק.

 6. לגבי המעלית:
  אם יש מעלית שבת שמאושרת ע״י מכון צומת.
  אבל מדובר במעלית אחת בבניין ואין הסכמה של כלל הדיירים שהיא תפעל בשבת.
  וגם אין אפשרות לנכה לרדת במדרגות (לאחר אירוע מוחי) וגם מדובר ב5 קומות ולכן אין לעובד הזר אפשרות חוץ מהמעלית. אין שום דעה מקלה שבה העובד הזר יוריד את הנכה במעלית ? כמובן שהעובד הזר עושה לבד הכל… זה לצורך של תפילה… הדבר גורם צער גדול מאוד לנכה שאי אפשר לרדת לתפילות…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל