התנהגות נכונה עם גויים בחו"ל

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א,

שאלה : אנו הגרים בחו"ל אצל עצמים, רצינו בירור בהיר בענין דרך ארץ כשר עם הבני נח.

דהיינו לברר אופן כשר להתיחס להם ולהשפיע לטוב ולגרום קידוש ה' ולהתחזק אמונה וכבוד של עם ישראל בעולם.

ומשא ומתן יומית איתם, תמיד בא דברים שצריך לדעת אותם ברור.

א- תורתינו לא אומר שצריך להיות יחסה שלילי איתם סתם אלא להתרחק מן הדברים אסורים ואינם טובים של הגוים הגלויים במקרא תלמוד ובשולחן ערוך ואצ"ל עבודה זרה רחמנא ליצלן.

ועל זה שואלים מדוע יש אנשים שכאשר שומעים על גוים מתייחסים באופן שלילי? לא דברה התורה על השמדת גוים סתם אלא כשיש איוב ומדוע יש אנשים שממש יש יחס לגוי כאילו הם כולם רעים מדי? זה אינו נכון, כיום יש גוים נורמלים ושמכבדים יהדות ויהודים ואילו בן נח אמיתי שמאמין בה' שהוא האלה שנתן לנו תורה והיא בנו יודעים שהם בן נוח ועליהם לקיים ז' מצות.

ב- תמיד אצל גוים טובים מבקשים ברכה ומאמינים בה' ושמכבדים ממש רבנים מה הנכון לעשות כשמבקשים ברכה? יש בעיה לברך סתם אבל יש אופן מותר? ואם לא יברך יכול לגרום איבה או חילול מה עושים?

ג- ידוע שכל מי שלא לומד אין בור ירא חטא וכו' וק"ו מי שאינו יודע אפילו מה תורה, מ"מ אם הוא גוי ליחס לגוים אחרים בסדר כיצד לבנות יחס עסקי בריא? פירוש אפילו גוים טובים בדרך כלל לא מאשמים עצמם אם עשו טעות ומנסים לומר שהשני טעה ולא הם, אז כיצד למנוע דברים כאלה? איני רואה אפשרות אחר אלא בעשיית חוזה ובירור באר היטב על מי עושה מה ומתי צריך להיות מוכן וכו' כדי למנוע טעות שאי אפשר לסמוך כ"כ.

ד- כאשר שואלים מדוע אתה איש טוב ומתיחס לי יפה ויהודי אחר דתי לא התייחס יפה לי, מדוע זה? כלומר שמעתי כזה שהיה לו יחס לא כ"כ באופן שהוא הורגל בודאי פירשתי העינין לזכות אבל היה מקום להרגשה מוזר, ותיקנתי הדבר וגרמנו קידוש ה'. מה עונים כדי למנוע דעת קדומה לא נכונה?

תודה
ברכה הצלחה ושלום

תשובה:

שלום וברכה,

ודאי יש להתייחס בצורה יפה לכל אדם, חביב אדם שנברא בצלם, והנהגה טובה ונאה מקדשת שם שמים. אם גוי מבקש ברכה ודאי יש חשש איבה אם מסרבים לו, ויש לברכו בנעימות. 

בכל עסק עם אדם אחר, בין יהודי בין גוי חשוב מאוד שיהיה חוזה כתוב ומפורט, כך נמנעים ממריבות ואי הבנות, זוה מאוד חשוב תמיד.

אין לך אחריות להסביר כל התנהגות לא יפה שמישהו התנהג, לא שמעתי אף פעם שהוא פונה לנוצרי או למוסלמי ודורש שיסבירו למה נוצרי אחר עשה כך או כך. זה לא הוגן שתצטרך אתה להסביר מעשים של אנשים אחרים. בכל חברה יש אנשים נחמדים יותר ופחות וככה זה.

שבוע מבורך.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל