שבת – המספר שבע ביהדות

שאלה:

להקדים כי אין לי חלילה שום ספק בקשר לשבת או למצוות בכלל או בקשר לבריאה וכדו' והשאלה היא רק תיאורטית בגדר "דע מה שתשיב". שאלה שעלתה לי לפני שנים ולא מצאתי תירוץ המניח את הדעת.

מה הפירוש "כי ששת ימים עשה ה' את השמים ואת הארץ וביום השביעי שבת וינפש"? אם היתה מחזוריות קבועה כלשהיא של ששה ימי בריאה ויום "מנוחה" כביכול (ככל שניתן לאמר זאת כלפיו יתברך) ולאחריהן שוב ששה ימי בריאה ושוב יום מנוחה הרי שרואים כאן שיום שביעי זה אכן יום מנוחה. אך כאשר הכל הסתיים בששת ימים מהיכי תיתי שזה שבוע בן שבעה ימים שמתוכם ששה ימי עבודה ויום מנוחה? אולי זה אכן רק שבוע של ששה ימי עבודה כשלמחרת זה שוב יום ראשון של השבוע שלאחריו ששה ימי עבודה? ולחילופין יתכן שזה אכן ששה ימי עבודה ולאחריו יומיים/שלושה/ארבעה או כל מס' אחר של ימים ימי שבת לפני שמתחילים יום ראשון של השבוע העוקב?

תשובה:

שלום וברכה

המהר"ל מרחיב מאוד על כך שבעצם כל המציאות יש לה שבע קצוות, שהם ששה צדדים והנקודה האמצעית שהיא השביעית. שהיא בעצם הנקודה הפנימית של המציאות שהכל סביבה. כך יש שבעה ימים בשבוע, שבע שנים בשמיטה ושבע שמיטות. חיי האדם הם גם שבעים שנה, יש גם שבעים פנים לתורה ושבעים אומות. גם בקבלה, יש לנו עשר ספירות שמתחלקות לשלושה מוחין – חלק המחשבה, ושבע מידות שהם הפעולות והמציאות עצמה. בספרי מחשבה הנושא הזה מוסבר רבות. ולכן שבוע הוא בהכרח בן שבעה ימים, כאשר ששה הם ימי המעשה והשביעי הוא הנקודה הפנימית שבה הכל שב אל ה' ושב אל תכליתו, אז העם היהודי מתאחד עם בוראו, "לכל מצאת בן זוג… כנסת ישראל בן זוגך", ומכאן אמירת שיר השירים בכניסת השבת וכו' וכו'…

ערב מבורך.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל