שוכר שהשקיע מזגנים בדירה/הפרת חוזה מצד הקונים

שאלה:

לפני שנה חתמנו חוזה על מכירת דירה, והקונים לא הצליחו למכור את דירתם ולכן הפרו חוזה ולדעתנו זו הייתה רשלנות כי יכלו למכור במחיר נמוך יותר ולא רצו. בינתיים התגוררו בדירה בשכירות והשקיעו במזגנים.
אחרי שנה הצלחנו למכור את הדירה ב- 160,000 ש"ח יותר יקר, והקונים ששכרו את הדירה רוצים שנשלם להם על המזגנים 42,000 ש"ח כי זה העלה את ערך הדירה, למרות שוויתרנו להם על כל הקנסות שהיו חייבים על הפרת החוזה- לפי החוק יכולנו לגבות מהם 160,000 ש"ח וריחמנו עליהם ולקחנו מהם רק את הנזקים הממשיים של בערך 13,000 ש"ח.
השאלה אם יש איזה צד שאנו צריכים לשלם להם על כך שבדיעבד עלה ערך הדירה גם בזכות המזגנים שהשקיעו?
תודה

תשובה:

שלום וברכה,

שוכרים שהשקיעו במושכר והעלו את ערך הדירה, אם בעל הדירה נהנה מההשקעה של השוכרים, חייבים לשלם לשוכרים עבור ההשקעה שעשו במושכר, מדין נהנה.

מסתבר שהשקעה של מזגנים בשווי של 42,000 ש"ח משביח את הדירה, ומסתבר שהמחיר של הדירה עלה בגלל ההשקעה של המזגנים, ולכן יש לשלם לשוכרים את השקעתם בדירה.

במקרה שלכם שהשוכרים חייבים לשלם לכם קנס בגין ביטול חוזה, צריך לבדוק האם הייתה מחילה מצידכם או רק שלא גביתם מהם. אם הייתה מחילה על הקנס, עליכם לשלם להם את ההשקעה בדירה. אם לא הייתה מחילה ממשית אלא אי תביעה, עדיין אתם יכולים לתבוע את הקנס של ביטול חוזה ולכן תוכלו לקזז את ההשקעה שלהם בדירה בקנס. כמו כן לא תמיד יש חיוב לשלם קנס בגין ביטול חוזה, יש לבחון את העובדות.

כדי להכריע בדברה צריך לשמוע את הצדדים, ולכן יש לפנות לדין תורה.

בהצלחה. 

מקורות:

שוכר שהשקיע במושכר והמשכיר נהנה יכול השוכר לתבוע את ההוצאה מדין נהנה, כמבואר בשו"ע חו"מ סימן שעה. 

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לא הבנתי את התשובה שכתבתם- "לא תמיד יש חיוב לשלם קנס"!? ברור שחייבים ! בחתימת חוזה עם עו"ד יש חיוב ממשי ורשום באופן מפורש שיש קנס על כל יום שעובר ללא תשלום וחיובים נוספים- בעצם לא מחלנו להם על החוב מעולם- פשוט קצת ריחמנו עליהם שהסתבכו עם כספים, אבל בגלל שהייתה פה רשלנות וחוסר אחריות מצידם לעמוד בתנאי החוזה- איננו רוצים לשלם להם על המזגנים אפילו שהם השביחו את הדירה- כי ממילא מחלנו להם על 200,000 ש"ח קנס.

  2. מה שכתבתי שלא תמיד יש חיוב קנס, משום שצריך שהחוזה יהיה כתוב בצורה הלכתית ולא יהיו בעיות של אסמכתא וריבית. לרוב אין בעיות של אסמכתא מאחר ועושים קניין. אולם אם חתמו שעל כל יום איחור יצטרכו לשלם כו"כ, הרי זה ריבית ולא חלה ההתחייבות.
    לגבי השאלה של מחילה תלוי איך מחלתם האם אמרתם בפה שאתם מוחלים, א"כ לא תוכלו לקזז את המזגנים על חשבון החוב שמחלתם. אבל אם לא הייתה מחילה בעל פה, אלא לא גביתם בגלל רחמנות, ניתן לקזז את החוב של המזגנים מהחוב שכתוב בחוזה – אבל צריך לבדוק שהחוב בחוזה מחייב הלכתית.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל