קבלן שנקב במחיר ודורש תוספת של מע"מ

שאלה:

השלום והברכה לכבוד הרב
מעשה שהיה כך היה .
הזמנתי לביתי קבלן שיפוצים לעבודות קרמיקה.
הראיתי לו את העבודה. כלומר הראיתי שני קירות חיצוניים של הרחבה שעשינו לבית ובקשנו לחפות עם קרמיקה מבחוץ. הוא הסתכל אמר בסדר. לאחר מספר דקות אמר תקנה 10 מ"ר קרמיקה.
הראיתי לו חלק שני של העבודה בשרותים. החלפת קרמיקה בחלק מהמרחב ותיקון קרמיקה כולל החלפת אסלה. הוא אמר לי אלו אפשרויות אסלה יש ונתן לי אפשרות לבחור.
אח"כ הראיתי לו חלק שלישי של העבודה וזה תיקון קרמיקה במקלחת בקומה עליונה. הוא הסתכל ואמר בסדר.
אמר לי שיחזור אלי עם מחיר. לאחר מכן התקשר ונקב 7000 ₪ ושעלי לקנות את הקרמיקות ואת האסלה.
קניתי מה שצריך מבלי לבדוק את ה -10מ"ר שאמר לי.
סדר העבודה היה התיקונים בבית ואחר כך החיפוי בחוץ.
ביום העבודה השלישי הוא אומר לי אתה יודע שהמחיר לא כולל מע"מ. אמרתי לו אני לא יודע לא אמרת את זה בתחילה. אמרתי לו שנדבר על התשלום בסוף.
לאחר מכן הוא התחיל לעבוד בחוץ ואז הוא אומר לי ש 10 מ"ר זה לא מספיק אלא זה 16 מ"ר .לכן הוא רוצה להוסיף במחיר העבודה+ 1500 ₪ .
כך שבסופו של ענין המחיר הסופי כולל מע"מ היה קצת פחות מ 10,000 ₪.

טענת הקבלן :אני צריך לשלם את המע"מ. סיכמנו על 10מ"ר ובסוף היה 16 מ"ר . בנוסף הוא טען שהוא עשה בשבילי מעל ומעבר דהיינו הוסיף לי קרמיקות בשירותים מעבר למה שהיה קודם ושהוא החליף לי צינור ניקוז שהיה קצר מדי לאסלה החדשה. ואכן כך היה.
טענתי : היית צריך לומר לי שזה לא כולל מע"מ. זה לא היה ברור לי מראש. תכולת העבודה היתה ברורה וראית את מה שצריך לעשות ועל סמך זה תמחרת. לא סיכמנו על 10מ"ר זו היתה פשוט טעות שלך. על תוספת העבודה אין לך טענה ואני מכיר בזה שבאת לקראתי אבל לא בקשת על זה תשלום.
הכסף שולם.
מה הדין במקרה כזה?

תשובה:

שלום וברכה,

כאשר הקבלן נקב בסכום המחיר כולל מע"מ. מאחר והנוהג לנקוב לפי המחיר הסופי – כולל מע"מ. ולכן הקבלן לא יכול לדרוש תוספת מע"מ.

אם הזמנת קבלן שיראה את העבודה ויקבע מחיר, התשלום שנקבע הוא התשלום המחייב, והקבלן לא יכול להוסיף על המחיר בטענה שטעה בחישוב המ"ר. כיון שהמחיר נקבע לפי מה שראה. 

אם הקבלן הוסיף דברים מעבר למה שסוכם, והלקוח נהנה מהתוספת יכול הקבלן לדרוש תוספת מחיר על מה שהוסיף בעבודה.

ולכן אם התוספת מחיר של 3,000 ש"ח מצדיק את התוספת שהוסיף הקבלן לא ניתן לתבוע אותו. אבל אם התוספת שהוסיף הקבלן לא מצדיק מחיר של 3,000 ש"ח חייב להחזיר את הכסף שגבה מעבר למה שקצצו ביניהם.

בהצלחה.

מקורות:

בגמרא ב"ק כז, א ועוד מקומות בש"ס מבואר שאם קוראים לכד כד וחבית חבית לא יכול המוכר לומר התכוונתי לחבית כשאמרתי כד. ורק אם יש מיעוט שקוראים לכד חבית וחבית כד הדין שונה. ובמקרה הנ"ל כולם נוקבים מחיר כולל מע"מ. ולכן לא יכול הקבלן לדרוש תוספת שכר של מע"מ. ואם הלקוח שילם לו יכול לדרוש החזר כספי.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל