מי פוסק כהבן איש חי?

שאלה:

שלום לכבוד הרב!
רציתי לשאול איזה רבנים בדורנו שהם פוסקים, הם פוסקים על פי ה"בן איש חי" ? או ברוח ה"בן איש חי".

תשובה:

שלום וברכה

אינני יודע אם יש רבנים שלקחו את הבן איש חי כפוסק אחרון בכל דבר, הרי לא בהכרח כל דבר שהורה התקבל להלכה, אבל אם כוונתך לשאול לגבי מי הם שמקבלים מה שנהגו כהבן איש חי, ולא נוהג כפסיקת הגר"ע יוסף שבעצם ביטל את מנהגי העירקים וכו' וסבר שבכל דבר יש להורות רק כשולחן ערוך, הרי שיש רבים כאלו, כך היה מנהגו של הגרב"צ אבא שאול זצ"ל, וכך מורים היום בבית ההוראה של אהבת שלום בירושלים, וחכמי ישיבת קול יעקב, ועוד רבים מגדולי וחכמי ירושלים, אינני רוצה ויכול למנות כאן שמות בענין זה. אבל זו מחלוקת ידועה בין חכמי הספרדים בענין זה.

הצטרף לדיון

3 תגובות

  1. השאלה שלי פחות מתייחסת לבין המחלוקת של הרב עובדיה זצ"ל שביטל את מנהגי העירקים אלא כוונתי רבנים שפוסקים בפסיקות מסוימות לפי דברי קבלה ולא משמיטים/מבטלים אותם בפסקיהם או כותבים על חלק מדברי קבלה "לא חוששים לזה בזמנינו" וכד' שאני קורא בבן איש חי- הלכות לא מעט פעמים הוא מציין שם את מנהגי הארי הקדוש. ונותן להם משקל.

  2. זה בדיוק הנושא, מנהגי הבן איש חי הרבה פעמים מבוססים הקבלה, ומרן הגר"ע יוסף ביטל רבים מהם, מחמת שתי טענות: 1. שהעיקר כפשטנים. 2. בא"י אין לנו אלא דברי מרן השו"ע, וכנגד זה חלקו אחרים וכאמור.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל