התדירות הראויה ליחסי אישות

שאלה:

שלום וברכה. בפ"ג מהל' דעות כתב הרמב"ם שיש לעשות כל משיו לשם שמים, וכתב בהל' ב: "וכן כשיבעול לא יבעול אלא כדי להברות גופו וכדי לקיים את הזרע. לפיכך אינו בועל כל זמן שיתאוה אלא כל עת שידע שהוא צריך להוציא שכבת זרע כמו דרך הרפואה או לקיים את הזרע". ומסתמא גם לדעתו יש מצוה לבעול כשהוא רואה שאשתו חפצה בכך, או כדי לקיים חיוב עונה בזמנה. או אם יש חשש הרהור לבעל.
אני רוצה לקיים את דברי הרמב"ם בשלמות ולעשות מעשי לשם שמים גם בנושא הזה. כמה ראוי לאדם, לפי שיטת הרמב"ם כאן, לקיים יחסים עם אשתו? (האם ראוי שלא להתחתן עם אשה יפה מדי כדי שלא יתאווה אליה יותר מדי?) באיזו גישה אבוא לנישואין? האם בגישה של להיות בכיף אם אשתי ולא לנסות להמעיט אלא פשוט כמה שרוצים למה לא, לא להתחשבן. או גישה שניה: שראוי לעשות סייג ולהחליט בליבי כבר עכשיו, שזה יהיה פעם בשבוע כעונת ת"ח, אלא אם כן אראה שאשתי חפצה בכך ואעשה איתה חסד ואשמח אותה. הרי הרמב"ם כתב בפירוש לכאורה "אינו בועל כל זמן שיתאווה", משמע שאפילו כשאני רוצה, יש להמנע מכך. (אלא אם כן יהיה חשש הרהור)
תודה רבה! אני ממש מעריך את עזרתכם

תשובה:

נתחיל בסוף, שאין כל היתר לנהוג בזמנינו כעונת תלמידי חכמים, יש חיוב לכל אדם פעמיים בשבוע כעונת פועלים, כך נקבע בתקנת ארבע ארצות, וכך גם פשוט מסברא, וידוע בענין זה מכתבו של של הסטיפלר זצ"ל ועוד. אני מבין גם שכרגע אינך נשוי ואין ענין להרבות בהסברים בזה עם אדם רווק, אבל לכשתגיע לענין יוסבר לך החובה לעשות זאת באופן שמחזק את הקשר בין בני הזוג ומשמח את האשה ולא באופן של אדם הממלא חובתו בקיום פרו ורבו, אבל זה עוד לא הנושא כרגע ללומדו.

שבוע מבורך ושתזכה לזיווג טוב והגון.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. ישנם קהילות גדולות וקדושות ובהם אברכים מסולאים אשר בהם מחנכים לעונת תלמידי חכמים מליל שבת לליל שבת…
    והכל תלוי בצורה איך מגדלים את האברכים ואיך מנגישים להם את העניין.
    לגופו של עניין, ברור שלסתם עמך ישראל ההנהגה צריכה להיות כפי שכתב כבוד הרב, אני רק מעיר על צורת ההתנסחות כאילו ויש איסור בדבר.

    תודה רבה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל