ישן בחדר של חבר ללא רשות – תשלום שכירות

שאלה:

לצערי כאשר לא הייתי בדירה (דירת שותפים המופעלת בחלקה כמלונית על ידי בעל הדירה) הזמין חבר בחדר בו אני ישן את חברו לישון לילה במיטתי וזאת ללא ידיעתי(אף לא ניסו ליצור איתי קשר).השכירות במקום היא על בסיס לילה או חודשי במחיר משתנה לפי התקופה. אני שכרתי את המיטה לחודש והבאתי מזרון כריות וכלי מיטה מהבית מטעמי נוחות והגיינה (במיוחד עכשיו בזמן המגיפה שאין לי ענין שאנשים זרים ישתמשו בחפצי).
מאחר שאינני מכיר את אותו אדם ולצערי בשיחת הטלפון איתו בו התקשר להתנצל (ועוד הוכיח אותי וצעק עליי איך אני מעז להקפיד על החבר חדר שהתיר לו) ציער אותי מאוד לגלות את טבעו של אותו אדם ומידותיו.
לא נתרצתי למחול לו ודרשתי פיצוי על הלינה כגובה המחיר ללילה בדירה אותו גובה בעל המקום ממבקרים מזדמנים (יש לו מיטות פנוית שהוא משאיר במיוחד לכך) במטרה לחטא את המזרון והכריות ולכבס את המצעים והשמיכה בצורה מקצועית.
מעבר לכך שגיליתי שהסכום הנדרש גבוה מהסכום שביקשתי כפיצוי הוא לא מעוניין לשלם לי כלל ומחרף ומגדף אותי.
לאחר בירור הוא מוכן לשמוע דעת תורה בנושא.
אשמח אם תרחיבו בכדי שהוא יוכל להבין את הסוגיה כראוי.

תשובה:

שלום וברכה,

אדם שהתארח בבית חברו ללא רשות עליו לשלם תשלום של שכירות. ואם בעל הבית מקפיד שלא להשכיר את הדירה, אין חובה לשלם לו שכירות, אולם אם האורח גרם לו הוצאות שצריך לכבס את המצעים או לנקות או לחטא את החדר – חייב לשלם את מלוא השכירות. התשלום נמדד לפי מחיר של שכירות יומית. 

בהצלחה. 

מקורות:

ראה שו"ע חו"מ סימן שסג סעיפים ו – ז. ומבואר שם שאם המטה שלך עומדת להשכרה – אתה מחפש שוכר למטה שלך כשאתה יוצא, עליו לשלם מחיר לפי תעריף של מחיר לילה. אם אתה מקפיד לא משכיר את המטה שלך – פטור מתשלומים. וכתב הרמ"א שסתם בתים עשויים להשכרה, ולכן אם הגיע לישון ללא ידיעתך, עליו לשלם תשלום שכירות.

אם המקום לא מיועד להשכרה, ובגלל שישן במטה שלך הוצרכת לכבס את המצעים, או לחטא את המקום, עליו לשלם את מלוא השכירות, כיון שהיה לך חסרון קטן מההשתמשות שלו, עליו לשלם את כל מחיר השכירות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל