תביעה בערכאות על סולם לא תקין

שאלה:

ראובן קנה סולם בחנות במדינת ניו יורק אולם היה בו פגם שלא ניתן היה להבחין בו. ראובן נפל ונפצע ונזקק לטיפול רפואי. ראובן שכר עורך דין והוא תובע את היצרן בערכאות במדינת ניו יורק שישלם לו כמה מאות אלפי דולארים. היצרן שמעון היה יהודי שומר מצוות וכשנתברר לו שראובן הוא גם כן אחד שכזה, אמר לו שאינו יכול לתבעו בערכאות אלא רק לפי דין תורה ושאינו חייב לשלם לו אלא את שווי הסולם שהוא 75 דולאר. בשלחן ערוך חו"מ סימן כו' נפסק שאין לדון בערכאות, אולם במקרים מסויימים אפשר. מה הדין במקרה זה בו למעשה כל מי שקונה או מוכר עושה כן על דעת מנהג המדינה והסולם שנמכר אינו כשיר. שמעון היה מייצר ומוכר סולמות שאינם כשירים לפי החוק. מה הדין והמקורות?

תשובה:

שלום וברכה,

בעל מפעל שהוציא מתחת ידו סולם לא תקין, אם מדובר במקרה חריג [כל הסולמות טובים, אלא שקרה מקרה], אסור לתובעו בערכאות והתביעה חייבת להיות בבית דין. הליכה בערכאות במקרה זה יש בו איסור של מרים יד בתורת משה, וגם איסור גזל שמחייב אותו בממון שאינו חייב. 

אם מדובר באדם נוכל שמוכר הרבה סולמות פגומים ומסכן את הציבור, במקרה כזה יתירו ללכת לערכאות כדי שלא לתת מקום לרמאים, וגם בגלל סכנת התושבים. אבל מסתבר שבשאלה לא מדובר במקרה כזה.

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל