מעבר עם תפילין דרך השירותים כדי לצאת לבית הכנסת

שאלה:

שלום רב,
אנחנו גרים בבית פרטי והיציאה האחורית של הבית שלנו עוברת דרך השירותים והמקלחת. אם המכסה סוגר ומכסה את האסלה לגמרי וגם אין שום ריח רע, האם מותר לצאת החוצה לחצר עטור בתפילין דרך השירותים? ואם כן, האם מן הסתם גם אין בעיה להעביר שם אוכל?

תשובה:

השירותים בכל מקרה נקרא מקומות המטונפים ואסור לצאת דרך שם עטור בתפילין. לגבי נטילת ידים כאשר עובר שם בלא לעשות צרכיו, יש להקל שכיון שהמקום גם משמש ליציאה ולא רק לעשיית צרכים לא צריך ליטול ידים.

מקורות:

במשנה ברורה סי’ ד’ סק”מ ובן איש חי פרשת תולדות אות ט”ז פסקו שצריך ליטול ידיים לאחר יציאה מבית הכסא אף אם לא עשה צרכיו, ובביאור הלכה סי’ תרי”ג ד”ה אם הביא דעות הפוסקים בזה. ולענין בית הכסא של זמנינו כן כתב בשו”ת יחווה דעת חלק ג’ סימן א’ וילקוט יוסף הלכות השכמת הבוקר עמוד תלו. ובהליכות שלמה פרק כ’ אות כ”ד הביאו מהגרש”ז אוירבך זצ”ל שאם יש שם תשמישים נוספים או שבית הכסא נקי באותו זמן מצואה המיקל שלא ליטול ידיו יש לו על מי לסמוך.

ואם השירותים סגורים בכיסוי שלהם כתב בשו”ת אור לציון חלק א’ סימן א’ וחלק ב’ פ”א סי’ ט’ שאין צריך ליטול ידים כשיוצא משם, אך בשו”ת מנחת יצחק חלק א’ סי’ ס’ כתב שאין זה מועיל.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל