תרומות – לחץ כאן

תפילה ביחיד בהנץ החמה או בציבור לאחר הנץ החמה?

שאלה:

שלום,
2 שאלות ברשותך העונה היקר.
1. ברצוני לדעת מהו הזמן המקסימלי שניתן "לחרוג" מרגע זמן הנץ שבו אפשר להיכנס לתפילת עמידה, ועדיין תיחשב כתפילה בהנץ?
כלומר, נניח שזמן הנץ החמה הוא 5:40 אזי מהי השעה הכי מאוחרת שניתן להיכנס לתפילת עמידה ועדיין ייחשב תפילה בהנץ. 2.האם במצב שאני רואה שהמתפללים איתי בביה"כ לא יגיעו בזמן לעמידה בהנץ, האם עדיף להתפלל יחיד בזמן הנץ או שעדיף לחכות ולהתפלל איתם אך לא בזמן הנץ.

מקווה שהשאלות ברורות.
רב תודות,
לירן.

תשובה:

שלום וברכה

אינני יודע לתת בזה זמן קצוב, ידוע שהחזון איש לא היה ניחא לו שמסתכלים כל הזמן בשעון ורצים בתפילה כדי לדייק עם הנץ והוא טען שכמה דקות מאוחר יותר זה עדיין תפילה בנץ החמה.

מי שרגיל להתפלל בנץ החמה וכרגע אין לו מנין בנץ, כתב המשנה ברורה שעדיף שיתפלל ביחיד, אבל זה רק למי שרגיל תמיד להתפלל בזמן זה.

שבת שלום.

מקורות:

מבואר בפוסקים שעדיף להתפלל בציבור לאחר הנץ מאשר להתפלל ביחידות בנץ (כך מובא בספר מעשה רב להגר”א אות כ”ה ובשו”ת פרי יצחק סימן א) אמנם מי שרגיל להתפלל כל יום לפני הנץ וקרה לו מקרה עראי שאינו יכול להתפלל במנין בנץ, במקרה כזה מתפלל ביחידות בנץ ואינו ממתין להתפלל בציבור אחרי הנץ, (ראה בביאור הלכה סימן נ”ח ועיין שו”ת מנחת יצחק ח”ג סימן ע”א ובשו”ת אור לציון ח”ב פ”ז ובקובץ תשובות להגרי”ש אלישיב זצ"ל ובספר הליכות שלמה פ”ה אות י”ז). הסיבה לחילוק הזה, הוא משום שכאשר אדם מורגל להתפלל בהנץ החמה נעשה עליו הדבר כעין נדר, כך ביאר את הדברים הגר"מ שטרנבוך, ונדר חמור מתפילה במנין.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל