תפקידו של השופט – ספר שופטים

שאלה:

שלום רב,

יש לי שאלה לגבי השופטים (בספר שופטים). כתוב (שופטים ב, טז): "ויקם ה׳ שפטים ויושיעום מיד שוסיהם". ואחרי זה כתוב (שם פסוק יז): "וגם אל שופטיהם לא שמעו"… יוצא מזה שתפקיד השופט היה לעורר את עם ישראל לעשות תשובה, וגם (נראה) שתפקידם היה לעשות מלחמות (להושיעם) או להושיעם על ידי חיזוק שנותן להם ועל ידי זה חוזרים בתשובה ואין להם בעיות עם האויב. האם זה נכון ?

ואם זה נכון, לגבי אבימלך שעשה דברים חמורים (בנו של גדעון), איך אפשר להחשיבו כשופט ?

תפקידו של שופט הוא לדון את העם. אם נאמר שכך היה תפקידם לדון את העם, יש לי שאלה לגבי יפתח. כתוב בתנחומא (בובר, בחוקתי ז) שיפתח לא היה בן תורה. ועיין רמב"ן בפרשת בחוקתי.

לפי זה, האם יש לומר שיפתח היה בקי בדיני ממונות לדון ולהורות, בלי להיות בקי באורח חיים ויורה דעה ?

תודה.

תשובה:

ידוע הדבר כבר כפי שהובא בספרי רבים של פרשנינו, שתקופת השופטים לא היתה תקופה טובה לעם ישראל, וחלק מהשופטים אכן לא היו ראויים לתפקידם, וגם חלק מהמעשים לא בהכרח היו ממש על פי דין. דנתי בזה פעם בארוכה עם רב מומחה לתנ"ך, לגבי מעשה פילגש בגבעה, שיש להבין היכן מצינו בתורה אפשרות כזו לעונש קבוצתי לאנשים שלא עשו את החטא עצמו וכו', הרי מתו כאן רבים מישראל בלא משפט! וכך יצא לנו בענין זה, שאכן אילו היה הדבר נעשה על פי שאלת סנהדרין מן הסתם היו מונעים זאת, אבל ההנהגה אז לא היתה תמיד על פי דין, היו שופטים ראויים והיו שלא… אגב גם בתקופת המלכים היו ביניהם רשעים, אלא שאז היתה הרבה יותר משמעות להוראות הנביאים, כפי שמשתקף בשמואל ובמלכים.

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. תודה רבה !

  רק שאלה לגבי מה שכתב הרב שליט"א: לגבי פלגש בגבעה שהיה בסוף תקופת יהושע והיה שם פנחס, וגם שאל את הארורים ותומים, הגם שבהתחלה לא קיבל תשובה ברורה שיצליח נגד בנימין, לבסוף קיבל תשובה שיצליח, ומשמע שהדבר נעשה על פי פנחס שהיה ראוי.

  אני יודע שכתוב "שלעולם אל יטיל אדם אימה יתירה בתוך ביתו שהרי כו׳ והפילה כמה רבבות מישראל"(תחילת מסכת גיטין), אולם אין זה בא לומר שלא היו ראויים בני בנימין לעונש, ואולי זה היה בגדר "עת לעשות לה׳ ", והיה על פי הזקנים שכפי הנראה היו ת"ח.

  וכמדומה לי שיהושע היה חי בתקופת פלגש בגבעה, שהסיפור של מיכה ופלגש בגבעה, אף על פי שהם כתובים בסוף ספר שופטים, היו לפני זה.

  תודה.

 2. שלום,
  אגב מצאתי מה שכתב הרד"ק לגבי פלגש בגבעה (שופטים יז, א) "כי בדין היו נלחמים עם בנימין לבער הרעה מישראל".

  להגדיל תורה ולהאדירה !

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל