לעכב כסף שהעבירו לי עבור הכולל

שאלה:

שלום, אני אברך וחמותי נתנה לי לפני פורים סכום כסף (זה היה מחצית השקל שלה) בשביל לתת לכולל שלי.

עוד לפני ר"ח ניסן שבו סגרנו כוללים אני הייתי חולה בשפעת ובקיצור לא הספקתי להעביר לראש כולל שלי את הכסף.
גם כשחזרנו חודש שעבר, עיכבתי את הכסף שלה כי הכולל היה חייב לי צ'קים מחודשים קודמים והוא הודה בזה ואעפ"כ התחמק מלשלם לי. רציתי לראות אם הוא בסוף ישלם, ואם לא תכננתי ליידע את חמותי ולשאול אותה אם אני יכול לקחת את הכסף לעצמי במקום (ברור לי שהיא תסכים ברצון).

בינתיים עוד התברר לי שהכסף שהמדינה העבירה לאברכים בעקבות משבר הקורונה (1080 ש"ח כמדומני?), למעשה הראש כולל אומר שהם חתמו על איזה שהוא חוזה שהכסף אמור ללכת לכולל ולא לאברכים.

בקיצור, שאלתי היא האם אני יכול לעכב את הכסף לעצמי בעקבות הנ"ל, ומבלי ליידע את חמותי? אני בטוח שלא תהיה לה בעיה, אבל אני לא רוצה לצער אותה גם עם העובדה שהמחצית השקל שלה עדיין לא הועבר למטרת הצדקה, וגם עצם זה שכוללים לא תמיד מתנהלים בהוגנות ואברכים לא מקבלים תמיד מה שמגיע להם, הייתי רוצה לחסוך ממנה.

תודה.

תשובה:

שלום וברכה,

הכסף שקיבלת מחמותך שייך לכולל שבו אתה לומד, ואין לך אפשרות לעכב את הכסף בידך. אם הכולל חייב לך כסף והראש כולל מודה בחוב תוכל לעכב את הכסף – גם ללא בקשת רשות מחמותך. אם הכולל לא מודה בחוב אין לך אפשרות לעכב אצלך את הכסף – גם אם תקבל אישור מחמותך.

בהצלחה.

מקורות:

הכסף שהעבירה חמותך עבור הכולל זכה הכולל בכסף. ואם הכולל חייב לך כסף והראש כולל מודה, אתה יכול לפדות את החוב שלך בכסף שבידך, והרי זה נחשב שהכסף הגיע לכולל. אבל אם אין חוב ברור אין אתה יכול לעכב עבור החוב, ולא יועיל גם ההסכמה של החמות, כיון שהכסף כבר שייך לכולל ולא שייך לחמות. 

גם אני שמעתי שהמענק של הקורונה שהועבר למוסדות שייך למוסד ולאברכים, ולכן הכולל יכול לזכות בכסף ולא חייב להעביר להעביר את הכסף כתוספת לאברכים. 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל