לתרומות לחץ כאן

מינוי אשה לחברת וועד בית הכנסת

שאלה:

שלום,
לוועד בית הכנסת צריכים למנות לפחות שלושה אנשים מכוח התקנון. שאלתנו, האם אישה יכולה להיבחר להתמנות לוועד וזאת כדי להשפיע בנושאי הדת בקרב הנשים בקהילה?
נשמח למקורות

תשובה:

שלום וברכה

בשו"ת שרידי אש ח"ג סי' קה דן הרב וינברג זצ"ל בשאלה זו, האם ניתן למנות אשה לעד הקהילה וכדומה, והביא מתשובת הרד"צ הופמן ראש הסמינר לרבנים בברלין שאסר זאת מכל וכל, הלכה זו מבוססת על דברי הרמב"ם מלכים א,ה, וראה עוד שו"ת אגרות משה יו"ד ח"ב סי' מד. ההנהגה הנכונה שועד הקהילה יבחר אשה שתהיה ממונה מטעמו על הפעילות לנשים, אך אותה אשה עצמה לא תהיה מהועד.

שבוע טוב ומבורך.

הצטרף לדיון

5 תגובות

  1. 1. "לא מצאנו שום יסוד ברור לאסור ואין הדעת מקבלת לשלול מהנשים זכות אישית זאת… אחרי שלא מצאנו שום רמז לאיסור זה, אין אני מוצא שום צד של זכות להתנגד או אפילו לסרב… בוודאי שכגון זה צריכים אנו לתת להן זכותן" (פסקי עוזיאל, עמ' רכט, רל)
    2. בזכות הנשים להיבחר כתב: "הסברה נותנת לומר, דבכל כנסייה רצינית ושיחה מועילה אין בה משום פריצות וכל יום ויום האנשים נפגשים עם הנשים במשא ומתן מסחרי, ונושאים ונותנים, ובכל זאת אין שום פרץ ושום צווחה. ולא אמרו רבותינו 'אל תרבה שיחה עם האשה' (אבות, א, ה) אלא בשיחה בטלה שלא לצורך, ושיחה כזאת היא הגוררת עוון, אבל לא שיחה של ויכוח בעניינים חשובים וציבוריים. ואין הישיבה במחיצה וכפיפה אחת לשם עבודת הציבור, שהיא עבודת הקודש, מרגילה לעבירה ומביאה לידי קלות ראש" (שם, עמ' רלב).

    כדאי לתת תמיד את מגוון הדיעות, בייחוד כשמדובר ברב ראשי לישראל הראשון ציון הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל זצ"ל. כל טוב סלה.

  2. לא נשמע הגיוני בכלל שרב צריך להביא את כל מגוון הדיעות. ההיפך הוא הנכון, עליו להביא רק דברים שלדעתו הם דברי אמת, וברור שנושא כזה נתון לוויכוח.

  3. מסכים, ולכן לא הבאתי, דעתו של הרב עוזיאל בענין זה היתה בהחלט מנוגדת לכל ההנהגה הרגילה בעם ישראל מאז ומעולם ועד היום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל