לתרומות לחץ כאן

לומר על גוי שראיתי שהוא יפה/חזק – המשך

שאלה:

קראתי את השאלות של 'לא תחנם' באתר, ורק רציתי לברר עוד עניין להמחיש לי את ההגדרה של האיסור.
האם מותר כאשר אני מדבר עם חבר על ענייני העולם וכדו', לומר לו תשמע לפי דעתי האדם הכי יפה/חזק/כשרון אומנותי בעולם הוא שחקן/אומן פלוני וכדו', וכמובן שלא בפני הגוי. האם עצם זה שזה גורם לי הנאה לדבר על זה, ובפרט שכל אחד מזכיר גוי אחר (קורה בפרט כשמשווים בין שחקני כדורגל, מי השחקן הכי כשרוני ומתווכחים על זה), הדבר יהיה מותר. בתודה מראש!

תשובה:

זה בכלל האיסור לכאורה שהזכרת

ועי' בס’ החינוך מצוה תכה כתב: הזהיר הקב”ה שלא לחמול על עכו”ם, ולא ליישר ולא ליפות ולספר בשבח וחן שום דבר ממה שמיוחד להם, שנאמר (דברים ז’ ב’) ולא תחנם. משרשי המצוה, כי הדיבור עושה רושם בלב האדם ולפעמים הדברים עושים רושם בלב כל כך עד שחייב עליהם מיתה בידי שמים. ואפילו המחשבה קובעת… ואם יקבע במחשבתו יעלה על שפת לשונו חן עכו”ם הוא נמשך אחריהם או הוא או בניו בשמעו אביו משבחם ויבא להתחבר עמהם, ואולי ילמוד ממעשיהם הרעים. ולכן נמנענו מתורתנו הקדושה ממצוא בעכו”ם תועלת וחן, הן במחשבה והן בדיבור והן במעשה, ושלא לתן להם מתנת חנם… וכן הננו נמנעים בכך מלהתחבר עמהם ומררוף אחר אהבתם ומלהתערב עמהם וללמוד שום דבר מכל מעשיהם הרעים לעולם.

[ונתינת מתנה לגוי: אם הרגילות היא כך לקנות להם מתנה ליום הולדת, וכן אם מטרת הנתינה היא כדי שיעבוד טוב בהמשך, מותר לך לקנות להם אף עוגה לא כשרה וכן להביא להם כסף שיקנו בו הם לעצמם.]

 

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל