בורר בשבת

שאלה:

בערב החג הכנתי טשולנט לשבת. היה לי סיר מלא שעועית תפו"א קישקע וקצת בשר. מכיון שאני לא יודע איך לבדוק את השעועית נתקפתי בחשש אז ביום שישי (יו"ט) העברתי לתבנית את התפו"א הבשר והקישקע (לא הכל. קצת נשאר עדיין בסיר) מתוך הבנה שזה נחשב כאוכל לגבי השעועית. וגם יותר קל היה להוציאם מאשר את השעועית. בשבת הבשר "נאבד" בתוך התבנית ואחרי שיצא לי בצלחת תפו"א וקישקע ולא הצלחתי לראות את הבשר "חפרתי" קצת ואז גיליתי אותו מסתתר מתחת לתפו"א והוצאתי. האם בכל א' מהמקרים עברתי על איסור בורר?
אם כן, האם היה מותר לי לאכול? (הסתפקתי בשעת מעשה אם מותר לאכול והקלתי לעצמי משום כבוד שבת שלא היה לי בשר אחר זמין אך כמובן שאם היה אסור הרי שהיה עלי להמנע מלאכול בשר כמובן) ומה היה הנכון ביותר לעשות?

תשובה:

שלום וברכה

המקרה הראשון בודאי  היה בורר, ולא עוזר זה אוכל מפסולת כיון שזה לא היה לשימוש מידי וכלל לא לשימוש באותו היום. המקרה השני אינו בורר, מה שאדם חופר לעצמו בצלחת זה נקרא פילוס דרך ולא פעולת ברירה ראה משנה ברורה בסי' שיט סעי' טו. בכל מקרה מותר היה לאכול כי לא תיקנת את האוכל, וכל מה שעשית יכולת לעשות בהיתר גם למחרת. אינני רואה שום הנאה שקיבלת מפעולת הברירה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל