שליח שקיבל מתנה מגוי ורוצה לשלם

שאלה:

שלום וברכה כבוד הרב,

בבקשה,
אימי שתחיה מסרה לידי סכום כסף עבור רכישת אופנים לאחי עד גבול הכסף שניתן לי. לאחר מספר חיפושים טרם נרכשו גם מסיבת שאחי מחפש סגנון אופנים מסוים. היום בסיעתא דשמיא נזדמן שאחד משוכרי הדירות שבבנין, שלפי ידיעתי כמעט בוודאות אינו יהודי, דיבר איתי על אופנים שהוא לא צריך ושאל אם יש מי שאני יודע שרוצה אופנים, שאלתי כמה הוא רוצה והוא לא רוצה כסף. ראיתי את האופנים שהם במצב מעולה וחשבתי ואולי גם אמרתי לעצמי שאם אחי יראה וירצה אותם אתן את הסכום שקבלתי מאמי לדיי'ר הנ"ל. אחי ראה אותם ומצאו חן בעיניו האופנים.

השאלה בבקשה היא, האם למעשה מאחר והדיי'ר הלא יהודי אמר שהוא לא רוצה כסף אולם אני במחשבה או אולי אפילו במלמול לעצמי כן אמרתי לעצמי שאתן לו את הסכום, האם אעבור איסור של "לא תחונם" אם כן אתן לו זאת ובהתיי'חס לכך שהאם צריך לתת משקל לענין של לקיי'ם דובר אמת בלבבו וגם לכך שאולי למרות שאמא מסרה לי את הכסף הכל נתון לדעתה עדין ולא לדעתי?

אולי עוד יש לציי'ן כבוד הרב, שהאינו יהודי הזה מכבד אותנו ושומר על שקט לא להפריע לנו בימות הקודש שלנו, למרות שבתקופה הקרובה הוא אמור לעזוב. אודה לכבוד הרב על אם יוכל בבקשה להורות לנו כיצד לעשות ולנהוג בענין,

בברכה,

תשובה:

שלום וברכה,

אין איסור של לא תחונם מאחר והתשלום נין עבור המקח ולא במתנה. וכמו כן דובר אמת בלבבו לא נאמר בגוי, וכמבואר בגמרא שאין איסור של מחוסרי אמנה בגוי, כיון שימינם ימין שקר.

אלא שאסור לך להעביר את הכסף לגוי כיון שהכסף אינו שלך אלא של אמא שלך, וברגע שקיבלת את האופניים במתנה אסור לך לעשות טובה עם הכסף של אמא שלך ולהחליט לשלם עבורם. אתה רק שליח ולא בעל הבית להחליט. ויש לך לשאול את האמא האם לשלם לו למרות שאינו מעוניים בתשלום.

בהצלחה.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל