לתרומות לחץ כאן

גננת שרוצה שוב לפתוח את הגנון והורים מנועים מחמת הקורונה

שאלה:

שלום ותודה על האתר הנפלא
אני גר בצרפת והחל מהיום(יז אייר) המדינה ביטלה את הסגר לא לגמרי אבל להרבה דברים לגבי חזרת בתי הספר המדינה אישרה לכיתות הנמוכות עם הרבה כללים והנה בקהילתינו הנהלת בית הספר החליטה שעד שבועות לא מדברים על פתיחת בית הספר(מחשש ממשי להתדבקות נוספת) וגם עשתה סקר ורוב ככל ההורים לא רוצים לשלוח בשלב זה את ילדיהם והנה יש גננת שעובדת באופן פרטי אך תמיד אומרת שכל החופשיים שלה הם כמו בית הספר אך היות ופרנסתה נפגעה כתוצאה מההסגר היא בכל זאת החליטה שהיות ומטעם הממשלה מותר לה לפתוח את הגן לכן היא מבחינתה פתוחה ולכן על כל ההורים לשלם לה את הסכום המלא על אף שהיא יודעת שההורים לא שולחים את ילדיהם לבית הספר של הקהילה והשאלה האם היא יכולה לחייב את ההורים לשלם לה? וא"כ האם הכל או חלקית או לא? (אני לא יודע האם יש נפק"מ אבל זה לא גן מוצהר)יש להדגיש שהגננת ומשפחתה קשורים לגמרי לקהילה
תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה,

בימים אלו שקיים הקלה בשל נגיף הקורונה ומשרד הבריאות פותח את גני הילדים, אולם הורים רבים עדיין לא מעוניינים לשלוח את ילדיהם, מאחר והנגיף עדיין קיים, וגם יש חשש של התפרצות נוספת – ח"ו. אם רוב העיר באזור המגורים לא שולחים, הרי זה נחשב לדבר ודינו כמכת מדינה – שאין חובה על ההורים לשלם. אם באותו אזור מגורים רובם שולחים את ילדיהם לגנים, אין זה דבר, וחייבים ההורים [שלא שולחים] לשלם מאותו זמן שנפתח הגן.

הרוב נמדד לפי השכונה, ולא לפי הגן. וכן לא לפי רוב העיר. יש שכונות שהאזור מסוכן ויש אזורים שיש פחות התפשטות. ולכן יש לבדוק את הרוב לפי כל שכונה או מושב.

בהצלחה.

מקורות:

ראה ש"ך חו"מ סימן שלד ס"ק ג הביא את דברי ההגהת אשר"י שאם הרוב ברחו מהעיר מפני הדבר, אין זה מכת מדינה להפסיד את המשכיר, כיון שאומר לשוכר הייתי משכיר ליחדים. והש"ך חולק על דבריו וכתב שאם הרוב ברחו נחשב לדבר ודינו כמכת מדינה. וכן מבואר בטושו"ע סימן שכב שדי שרוב השדות נשתדפו שיהיה דינו כמכת מדינה. והקצות הביא את הדעה החולקת שצריך שיהיה כל העיר, אולם אין ראיה שהקצות חולק על השו"ע, אלא בא לבאר את טעם החולקים. ולכן אם הורים שמשאירים את הילדים בבית, יש לבחון את המציאות באזור.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל