גירושין מטעמים שונים

שאלה:

שלום רב, אדם מבוגר נשוי עם ילדים מבוגרים רוצה להתגרש מאשתו, אין לו סיבה מיוחדת , אלא פשוט הוא רוצה להיות רווק, או שהוא רוצה להכיר אחרת.
אשתו לא התגנתה עליו, היא אישה טובה, האם יתן כתובה ויוציא?
בנוסף,ברמת ההשקפה, איך היהדות מסתכלת על אדם כזה, האם אדם בעל מידות טובות,אפילו תלמיד חכם, יכול תוך קיום כל כללי ההלכה והמחוייבויות כלפי אשתו להתגרש כי מאס בחיי הנישואין נחשב לאדם חיובי בעיניי היהדות?
ובנוסף , חוץ ממסכת כתובות ושולחן ערוך, איפה ניתן להעמיק בדינים אלו?
תודה!

תשובה:

שבוע טוב,

בסוף מסכת גיטין הגמרא מביאה את המחלוקת בית בית שמאי לבית הלל מתי ניתן או ראוי לגרש את אשתו. וכך גם הביא בשו"ע אבה"ע סי' קיט סעי' ג': "לא יגרש אדם אשתו ראשונה, אלא אם כן מצא ערות דבר". והכוונה היא לאשתו הראשונה. (וראה ברמ"א שהביא את מה שאמרו חז"ל שמזבח מוריד עליו דמעות"). אבל אשתו השניה כתב שם שאם שנאה הוא יכול לגרשה.

וראה שם בחלקת מחוקק: "אע"ג דקי"ל כבית הלל אם פשעה נגדו כגון אם הקדיחה תבשילו ישלחנה מ"מ אין זה דרך מוסר רק אם שנאה בשביל זה אבל אם יכול להעביר על מדותיו הוא משובח וגם אפשר אתא לאורויי אף לא פשעה נגדו והוא שונא אותה מחמת שנמאסת בעיניו ומכ"ש אם יש לה איזה מום ע"ז ג"כ נאמר "כי שנא שלח" [מלאכי ב']". כלומר, הוא יכול לגרשה אבל ברור שאין זה בעל מידות.

מעבר לכך, לא טוב היות האדם לבדו. דרך העולם הוא להיות עם אישה ולא כרווק. ראה בשו"ע אבה"ע סי' א' שהביא שרק בן עזאי יכול היה להשאר ללא אישה אבל אדם אחר ודאי חייב להינשא ולא רק כדי לקיים מצוות פריה ורביה, אלא גם כדי שלא יחטא כמבואר שם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל