לתרומות לחץ כאן

להקים עסק מתחרה שמפריע לבעל העסק הראשון

נשאלתי ע"י אחד שמנהל חדר מחשבים על כך שהוא הקים חדר מחשבים באיזור מסויים שעד כה לא היה שם חדר מחשבים וכן זה היה ליד ישיבה של בחורים אמריקאיים והרויח מהחדר סכום אדיר
תקופה אחרי זה הגיע אחר שפתח ממש ליד אותה ישיבה חדר מחשבים וקיפח את פרנסתו לגמרי [כאשר עד לאותו יום הוא היה מרויח סכום של 30,000 ש"ח ומאז הוא מרויח בקושי 4,000 ש"ח!]
השאלה היא האם הוא יכול לתבוע אותו ממנו על השגת הגבול הנוראה שאין כדוגמתה?
יצויין שהוא מביא שירות הרבה יותר טוב רק שהוא היה במרחק של שני רחובות
אבל כל היעד של החנות היה עבור תלמידי אותה ישיבה ובעל החנות השניה היה מודע לכך בהיטב
השאלה היא האם הוא יכול לתבוע ממנו שהוא יסגור את החנות
או לחילופין לעבוד איתו בשיתוף פעולה?

תשובה:

שלום וברכה,

מותר לבן העיר לפתוח חנות כדוגמת חנות אחרת בעיר, ואפילו שבפתיחת החנות השנייה ממעט מהרווח של החנות הראשונה. אמנם אדם מעיר אחרת שבא לפתוח חנות מתחרה, יכולים לעכב עליו שלא ימעט מהפרנסה לבני אותה העיר.

וכתבו הפוסקים שגם בבן אותה שמותר דווקא אם גורם למעט מפרנסתו. אבל אם משבית את החנות של הראשון יכול לעכב עליו שלא לפתוח חנות מתחרה – אפילו אם הוא מבני אותה העיר.

ולכן אם בעל המחשבים שעתה מרוויח 4,000 וההוצאות מרובות על ההכנסות, נחשב שמבטל לו את העסק, ויכול לעכב על השני שיסגור את החנות מחשבים. אבל אם הרווח של 4,000 הוא מעל ההוצאות, אינו יכול לדרוש מהשני שיסגור את החדר מחשבים, כיון שיש לראשון מקור פרנסה.

בהצלחה.

מקורות:

ראה שו"ע חו"מ סימן קנו סעיף ה ובפת"ש שהביא את דעת האביאסף ותשובות נוספות שמחלקים בין אם פוחת לו מפרנסתו לבין מבטל לו את הפרנסה.

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. כלומר אם הראשון מרויח שקל מעבר להוצאות לא ניתן לעכב? אתמהה! מדובר הרי בכעשירית ממה שהרויח קודם ויתכן שמבחנה כלכלית לא שווה לא לעבוד בעבור רווחים אפסיים שכאלו

  2. לא להגזים! אם יש לראשון פרנסה, אזי לא נחשב שיורד לאומנות. הגדר פרנסה זה גם פרנסה בדוחק. 4,000 ש"ח רווח בארץ ישראל על הקמת חדר מחשבים מסתבר שזה נחשב לפרנסה.

  3. רשת או חנות שמשלמים מיסים על החנות נחשבים לבני העיר.
    דין הרשתות כדין שהובא לעיל בשאלה. אבל אם הדרך המסחר בתחרות ומי שמצליח הוא הזוכה אין איסור.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל